NATO a EU mají v úmyslu zjednodušit snazší přepravu vojsk v rámci Evropy

Severoatlantická aliance a Evropská unie hodlají dohromady zajistit, aby v budoucnu bylo možné po Evropě snazším způsobem dopravovat vojenskou techniku. Shodli se na tom v úterý v Bruselu ministři zahraničí aliančních zemí a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci vysvětlil, že věc se netýká pouze dostatečné infrastruktury, tedy využitelných letišť, železnic a mostů, ale i úprav předpisů.

„Jde také o právní a byrokratické překážky, související například s přechody hranic, a o další pravidla. Řešit to musí zčásti jednotlivé státy a zčásti EU jako instituce,“ upozornil generální tajemník aliance.

Český ministr zahraničí v demisi Lubomír Zaorálek na okraj úterního jednání novinářům řekl, že úterní diskuse se týkala do značné míry vzájemného doplňování mezi oběma organizacemi. „Musíme tak řešit i takovou věc, jako je překonávání hranic ve vzduchu, na zemi, na moři, aniž by se zpochybňovala suverenita jednotlivých států,“ poznamenal. Spolupráce mezi EU a NATO je podle něj důležitá také proto, že po odchodu Británie z EU bude 80 procent všech obranných výdajů NATO vydáváno státy mimo evropský blok.

Severoatlantická aliance v reakci na změněné bezpečnostní prostředí už několik let posiluje obranu svých východních členů. Nynější diskuse o mobilitě napříč Evropou - a o zřízení nového velitelství odpovědného právě za logistiku - souvisí s potřebou zvýšit možnosti rychlého posílení jednotek o další vojáky i těžkou techniku.

Na spolupráci se NATO s EU dohodlo loni na summitu ve Varšavě, tehdy se hovořilo o 42 konkrétních krocích v sedmi základních oblastech jako je boj s kybernetickými či hybridními hrozbami, obranná věda a vývoj, společná cvičení či spolupráce při operacích na moři. Nyní bylo dohodnuto dalších 34 kroků, které souvisejí právě s vojenskou mobilitou, ale také třeba s bojem proti terorismu či s podporou žen.

 

 

Zdroj: ČTK

NATO a EU mají v úmyslu zjednodušit snazší přepravu vojsk v rámci Evropy Foto: Slavko Sereda / Shutterstock.com: Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová

reklama

Další články

  1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

    Společnost ·

    Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

  2. OPEC těžil v listopadu od května nejméně ropy

    Byznys ·

    Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu redukovali těžbu o 300 tisíc barelů na 32,48 milionu barelů denně. Jde pak o nejmenší těžbu od letošního k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.