Nastal čas na změnu v udělování Nobelovy ceny?

Nedávno proběhlo vyhlašování Nobelových cen. Prestižní ocenění vědců, ekonomů, spisovatelů a mírotvorců s více než stoletou tradicí. Ve vědeckých kruzích se ale ozývá kritika na systém jejího udělování. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz odborníkům vadí nízký maximální počet laureátů. „Nereflektuje to, jakým způsobem se dnes ve vědě pracuje. Většinou jsou to týmy s desítkami členů,“ říká.

Vědy se týkají ceny za oblast lékařství, fyziku, chemii a ekonomii.  „Ani tato prestižní cena není ušetřena kritice, která se týká například zastoupení žen mezi laureáty a určitý konzervativní a dnes už nepravdivý pohled na vědu“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Například Nobelovu cenu za fyziku doposud získalo 210 laureátů, přičemž pouze 3 z nich byly ženy, v chemii to byly 4 vědkyně ze 178 oceněných, v lékařství bylo dosud 12 žen z 216 oceněných. Mezi akademiky se objevují názory, že by se genderové hledisko mělo zohledňovat více, například při tvorbě seznamů, ze kterých se vybírají laureáti.

Podle dalších odborníků systém udělování této nejprestižnější vědecké ceny už nereflektuje realitu a zkresluje pohled na vědeckou práci. Největší kritika se na Nobelův výbor snáší především za oceňování malého počtu maximálně 3 vědců. V současné době, kdy na některých projektech spolupracují až stovky lidí, je tato praxe podle některých kritiků škodlivá. Navíc se udělují ceny pouze v několika oborech - velké části vědy se tak nedostává stejné pozornosti spojené s předáváním cen. Podle některých odborníků není správně, že jsou opomíjeny obory jako například matematika, robotika nebo umělá inteligence.

Kdo byl v historii od roku 1901 nejúspěšnější? V absolutních počtech vedou Spojené státy americké (dosud 273 držitelů ceny), ale při zohlednění počtu obyvatel jsou úspěšnější Velká Británie a Německo. Česká republika má na kontě zatím dva laureáty - chemika Jaroslava Heyrovského a spisovatele Jaroslava Seiferta.

„Co jsem slyšel od lidí, kteří se pohybují ve vědě, tak si myslí, že kdyby býval v roce 2012 nezemřel pan Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, tak právě on by byl možným želízkem v ohni na to, aby vůbec Česko ve vědeckém světě mohlo dostat Nobelovu cenu,“ řekl Vlk. Dodal, že Holý se podílel na objevení antivirotik, které slouží při léčbě HIV nebo hepatitidy.

 

 

Zdroj: YRN

Nastal čas na změnu v udělování Nobelovy ceny? Foto: superjoseph / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počátky Oktoberfestu? Velká královská veselka

    Společnost ·

    Letošní Oktoberfest skončil minulý týden. 12. října má ale přitom své výročí. Počátky největšího pivního svátku ale neměly původně nic společného s pivem. Oktoberfest …

  2. Den, kdy přestaly existovat Nizozemské Antily

    Společnost ·

    10. října 2010 je den, který přepsal mapy. Zmizelo z nich totiž označení Nizozemské Antily. Ostrovy Bonaire, Curaçao, Saba, Svatý Eustach a Svatý Martin změnily své st…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.