NASA přišla s důkazem toho, že se na Marsu nachází tekoucí voda.

Na Marsu se v teplých obdobích vyskytuje slaná tekoucí voda, řekli na pondělní tiskové konferenci vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Své tvrzení dokládají chemickými mapami, které zachytil satelit Mars Reconnaissance Orbiter. I když je původ a chemie vody neznámá, změní objev pohled vědců na to, že by se na planetě mohl nacházet život. 

Použitím spektometru na satelitu vědci detekovali otisky soli ve sloupcích, což dokazuje proudění vody po kráterech Marsu. Černé pruhy poukazují na odliv vody během teplého období. V chladnějších obdobích pak pruhy pomalu zmizí.

„Naším cílem na Marsu bylo ,následovat vodu' v našem hledání života ve vesmíru . Nyní máme přesvědčivé důkazy, které potvrzují to, co jsme dlouho předvídali,“ řekl fyzik NASA a bývalý astronaut John Grünsfeld. „Je to významný vývoj, protože se zdá, že na povrchu Marsu dnes proudí voda - i když slaná.“ 

Podle agentury Reuters však NASA nebude spěchat s dalším pátráním po vodě, která by mohla obsahovat mikrobakteriální život. „Kdybych byl mikrob na Marsu, asi bych nežil poblíž jednoho z těchto míst. Chtěl bych žít dále na sever nebo na jih, hlouběji pod povrchem, a tam, kde by mohl být sladkovodní ledovec,“ řekl Grünsfeld.

Stále ale není jasné, zda jsou minerály na povrchu Marsu schopné absorbovat vodu přímo z řídké atmosféry planety, nebo je zdroj vody spíše v roztávajícím ledu pod povrchem. Podle planetárního vědce Alfreda McEwena potřebují experti mnohem více informací o složení vody na Marsu, aby mohli posoudit, zda je na planetě život. „Mars nemusí být nutně obyvatelný jen proto, že tam je voda,“ uvedl McEwen.

 

Zdroj: Reuters, NASA

NASA přišla s důkazem toho, že se na Marsu nachází tekoucí voda. Foto: NASA/JPL/University of Arizona

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.