NASA odhalila tři fáze, které budou předcházet pilotovanému letu na planetu Mars

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil podrobnější informace o jednotlivých krocích, které budou předcházet pilotovanému letu na planetu Mars. Informoval o tom server Gizmag.com. V dokumentu pojmenovaném jako „Cesta NASA na Mars: Další průkopnické kroky v průzkumu vesmíru“ se píše, že plánovaná expedice bude mít tři fáze.

První část mise na Mars se podle Gizmag.com jmenuje „Závislost na Zemi“ (Earth Reliant). Zaměřuje se na výzkum, který má být provedený na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V mikrogravitačním prostředí tam bude NASA pokračovat ve vývoji technologií zaměřených na udržování fyzické kondice a dobrého zdravotního stavu při cestách lidských posádek do vesmíru.

Ve druhé fázi se NASA zaměří na pilotované mise v takzvaném cislunárním prostoru. Jde o oblast mezi Zemí a Měsícem nebo o prostor v blízkosti oběžné dráhy Měsíce. Tato část cesty na Mars je pojmenovaná jako „Zkušební terén“ (Proving Ground). Druhá fáze zahrnuje rozvoj a ověření schopností, jež jsou nezbytné pro život lidí v prostředí, které je vzdálené od domovské planety.

Třetí a zároveň poslední fáze nese název „Nezávislost na Zemi„ (Earth Independence). Jejím cílem je čerpat z výhod vycházejících z předešlých kroků a díky tomu dostat lidskou posádku do blízkosti planety Mars. Až se tak stane, budou muset astronauti nejprve dosáhnout nízké oběžné dráhy planety, nebo přistanou na jednom z měsíců Marsu. Až poté budou moci vkročit na povrch „rudé“ planety.

Výše uvedené tři fáze mají za cíle vyřešit překážky, s nimiž se NASA v současnosti potýká. První z nich je bezpečnost lidské posádky a nákladu při cestě do hlubokého vesmíru. Dalším otazníkem je práce v neznámém prostoru. Jakmile se členové posádky a roboti dopraví na místo, budou muset podat výkon spojený s dobrou fyzickou kondicí, jež bude při tak dlouhé cestě zároveň nezbytná pro přežití. 

 

 

Zdroj: Gizmag, Nasa, Zet

 

NASA odhalila tři fáze, které budou předcházet pilotovanému letu na planetu Mars Foto: NASA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.