NASA chce před Marsem vytvořit magnetický štít a přeměnit planetu na obyvatelnou

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) přišel s ambiciózním plánem. Před planetou Mars hodlá vytvořit magnetický štít, který by ohřál tamní atmosféru a učinil rudou planetu obyvatelnou. Toto zdánlivé sci-fi by podle NASA mohlo být možné už za 33 let. Jak má magnetický štít fungovat v praxi prozradil na rádiu Zet popularizátor kosmonautiky, techniky a vědy z České kosmické kanceláře Milan Halousek.

Nápad byl představen na konferenci Planetary Science Vision ve Washingtonu. Založen je navíc na tom, co už známe z planety Země - skleníkový efekt. „Myšlenka je postavena na tom, že by se v oblasti mezi Marsem a Sluncem, takzvaném Lagrangeově bodě L1, vytvořil magnetický štít, který by bránil dopadu slunečního větru na planetu Mars, který má v současné době za následek to, že je z Marsu odfoukávána atmosféra, která tam teď je,“ řekl Halousek s tím, že rudá planeta by se tak mohla začít ohřívat a na polovinu zemské atmosféry by se dostala už za pár let.

Teplota na Marsu by se tím mohla zvednou o 4 až 7°C a zvedal by se tlak. Ten je právě díky aktuální nízké teplotě rudé planety mnohem nižší než na Zemi. Tamní atmosféra je složena převážně z oxidu uhličitého, kyslíku je tam méně než jedno procento a je 140krát řidší. Problém je tam tedy s vodou, která na planetě buď okamžitě zmrzne nebo se vypaří. „To ten plán neřeší. V podstatě nastiňuje základní myšlenku ochrany planety právě proti destrukci atmosféry. Potom by se získávání vody z podpovrchové vrstvy provedlo pomocí radioizotopových generátorů, které by ohřívaly půdu a získávaly by vodní páru, která by pak kondenzovala,“ řekl Halousek.

Milan Halousek však nadšení, že by k této transformaci mohlo dojít už za 33 let, krotí. „Musíme si uvědomit, že jen na Zemi, kde ze začátku probíhaly stejné podmínky, tak to byla otázka několika mnoha set tisíc let. Určitě to nebude několik let, budou to spíše stovky let, abychom se dostali vůbec na nějakou rozumnou teplotu a rozumnou sílu atmosféry, která by měla pod magnetickým deštníkem vzniknout,“ řekl.

Související: Musk představil svoji vizi pro kolonizaci Marsu

O kolonizaci Marsu se nepokouší jen NASA. Zakladatel kosmické společnost SpaceX a miliardář Elon Musk minulý rok také představil svoji vizi. I on má plán, jak změnit tamní atmosféru, který počítá s nukleárním bombardováním planety, které by uvolnilo obrovské množství energie a planetu tak ohřálo. „Elon Musk už ve své vizi neřeší to, jak tam atmosféru udržet. To je právě to, co řeší NASA. Ta řeší, jak tu atmosféru chránit a ne až tolik, jak tam nastartovat další procesy. Bez toho, že se oprostíme od toho jestli nukleární bombardování, jak ho známe, ano, či ne, tak by bylo ideální tyto dvě aktivity spojit,“ řekl Halousek.

 

 

Celý rozhovor s popularizátorem kosmonautiky, techniky a vědy z České kosmické kanceláře Milanem Halouskem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

NASA chce před Marsem vytvořit magnetický štít a přeměnit planetu na obyvatelnou Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.