Nakupování aut přes internet je čím dál oblíbenější

Celkem osm procent Čechů si hodlá své příští auto pořídit přes internet. Před dvěma lety byly pro tuto formu nákupu rozhodnuté jen dvě procenta lidí. Nejčastěji by přitom pro on-line nákup volili autorizovaného prodejce, jen jeden ze sta řidičů by šel pro vůz do e-shopu typu Amazon. Desetině lidí by k vyzkoušení auta stačila virtuální testovací jízda. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti EY prezentovaného v rámci úterní tiskové konference.

Zhruba 29 procent zájemců by si dokázalo pořízení auta přes internet představit. Před dvěma lety to bylo jen 18 procent. „Pořízení auta přes internet se stává relativně běžnou formou nákupu. Zhruba 77 procent lidí by si ale vybralo místo vyzvednutí auta z internetu u vybraného prodejce,“ uvedl partner EY Petr Knap. Testovací jízdu před koupí vyžaduje 95 procent zájemců o auto.

Autosalon zůstává ideálním místem pro pořízení nového vozu pro osm z deseti Čechů. Víc než polovina si přitom obchodníka vybírá na základě vlastní zkušenosti a dvě pětiny dá na doporučení známých. Pro ojetinu by lidé nejčastěji jeli k autorizovanému prodejci (39 procent) nebo do autobazaru (pětina). Vůz ze zahraničí by si dovezlo 16 procent Čechů.

Klesá poptávka po dieselech, auto na naftu by si příště koupila jen čtvrtina respondentů, na benzín 40 procent a 4,5 procenta by volilo hybrid. Při pořízení vozu je pro téměř tři čtvrtiny lidí nejdůležitější dosavadní zkušenost značkou, následuje design a cena je na třetím místě.

Celkem 64 procent lidí se zajímá o elektromobily, polovina z nich by si auto na elektřinu při příznivé ceně pořídila. Vedle vyšší ceny koupi nejčastěji brání omezený dojezd na jedno nabití a dostupnost dobíjecích stanic.

Zhruba 47 procent respondentů plánuje financovat nákup příštího auta z vlastních financí, 38 procent bude kombinovat vlastní a cizí prostředky. Více než dvě třetiny Čechů preferují sdílení aut před klasickou autopůjčovnou.

 

 

Zdroj: ČTK

Nakupování aut přes internet je čím dál oblíbenější Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Německo by podle MMF mělo navýšit investice

  Byznys ·

  Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý vyzval německou vládu, aby posílením veřejných investic pomohla snížit vysoký přebytek běžného účtu německé platební bilance. Něm…

 2. Důvěra Čechů v EU mírně vzrostla

  Společnost ·

  Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, …

 3. V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

  Společnost ·

  Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.