Naftu z německých skladů Viktoriagruppe získá Česko do půl roku

Česká republika se dohodla na vrácení zásob nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Po mnohahodinovém jednání v Mnichově se na tom dohodli zástupci české Státní správy hmotných rezerv (SSHR), insolvenční správce firmy a nový majitel skladu. Do Česka by podle České televize měla nafta za zhruba 1,2 miliardy korun dorazit do půl roku.

Areál společnosti Viktoriagruppe, kde je česká nafta uskladněna, získá německá firma Krailling Oils Development majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. „Dohoda byla podepsána. Zajišťuje nám, že nový majitel skladu by měl být schopen rychle, do dvou měsíců, opravit vlečku a my bychom pak mohli začít naftu odvážet,“ řekl dnesmluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka.

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. Odvoz paliva navíc komplikuje porouchaná železniční vlečka v kraillingském areálu.

 

 

Zdroj: ČTK

Naftu z německých skladů Viktoriagruppe získá Česko do půl roku Foto: ČTK/dpa/Andreas Gebert

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.