„Naše národy jsou navždy spojeny duchem revoluce,“ řekl Trump během oslav pádu Bastily

Americký prezident Donald Trump se zúčastnil průvodu v Paříži v rámci slavností dobytí Bastily z roku 1789. Po pařížském bulváru Champs-Élysées kráčejí po boku francouzských jednotek i američtí vojáci. Tato přehlídka podle serveru BBC rovněž symbolizuje sto let od doby, co Američané vstoupili do první světové války. Diváci mohou vidět koně, letadla a helikoptéry. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron sledoval vojáky seřazené na ulici z vojenského jeepu. 

Americká hlava státu řekla podle BBC, že jde o „nádhernou národní oslavu“. „Naše národy jsou navždy spojeny duchem revoluce a bojem za svobodu“.

Později po přehlídce čeká Macrona cesta do Nice, kde se připojí ke smutečním vzpomínkám na loňský teroristický útok. Občan Tuniska přesně před rokem nákladním vozem vjel do davu lidí, kteří oslavovali právě pád Bastily. V rámci tohoto útoku připravil o život 86 lidí.

Ve čtvrtek Trump podle BBC naznačil, že by mohl přehodnotit svůj názor na klimatickou dohodu, k jejíž plnění se státy zavázaly v roce 2015.

Minulý měsíc se Trump vzdal Pařížské dohody. Přitom zmínil kroky, které povedou k vyjednání nové a „spravedlivé“ dohody, jež by neznevýhodňovala americké podniky.

Ve čtvrtek první dáma Spojených států amerických Melania Trumpová v rámci návštěvy Francie navštívila s Macronovou ženou Brigitou katedrálu Notre Dame. V rámci této návštěvy se pomodlila před sochou Panny Marie.

Macron pozval Trumpa na oslavy koncem června. Americký prezident nabídku přijal, i když vztahy mezi Washingtonem a Paříží nejsou úplně ideální. Trump již ve čtvrtek po setkání s francouzským protějškem prohlásil, že i přes občasné rozpory není možné narušit letité spojenectví obou zemí. „Vztahy s Francií jsou silnější než kdy jindy,“ napsal v pátek americký prezident na svém twitterovém účtu.

Trump je v Evropě potřetí od svého lednového nástupu do funkce, ve Francii pak jako prezident poprvé. V pátek krátce po poledni odletí zpět do vlasti.

Francie i nadále zůstává ve stavu pohotovosti. Důvodem byly uplynulé teroristické útoky, kteří způsobili džihádisté ze samozvaného Islámského státu. 

 

 

Zdroj: BBC, ČTK, Zet

„Naše národy jsou navždy spojeny duchem revoluce,“ řekl Trump během oslav pádu Bastily Foto: ČTK/ZUMA/Eric Beracassat: Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.