Nadšení Francouzů z Macrona vyprchává. Ale i tak je jeho pozice velmi silná

Obliba prezidenta Macrona ve Francii během léta postupně klesala. Ale ani tak se nezdá, že by ho klesající čísla popularity měla výrazněji vykolejit. V dolní komoře francouzského parlamentu má uspokojivou většinu a několik let by ho neměly ohrozit žádné volby. Současně se zvedá ekonomika, tradičně silné odbory jsou ve Francii nyní roztříštěné a jeho parlamentní opozice úplně nezáří. 

To všechno je pro Macrona solidní platformou k tomu, aby mohl Francii a euro v následujících 5 letech posílit tak, jak hlásal v prezidentské kampani. A naplnit tak očekávání nejen svých voličů, ale také předních evropských státníků. 

„Nemyslím si, že by klesající popularita měla Macrona nějak trápit“, říká k tomu Rainbow Murray z katedry politologie na univerzitě Queen Mary v Londýně. „Aktuální situace kolem opozice, která ho neohrožuje, je pro něj velkou výhodou. A s většinou v parlamentu si nyní může leccos dovolit a prosadit podle svého.“

Macron se tak již pustil také do pokusů o oživení komiky prostřednictvím odvážné liberalizace trhu. Navrhuje také snížení daní a určité zásahy od trhu práce. Což je ve Francii hodně citlivé téma. Dalšími svými kroky se snaží ukázat v tomto smyslu skeptičtějším Němcům, že je Francie věrohodným partnerem pro hlubší evropskou integraci do budoucnosti.

Faktem však je, že popularita Emmanuela Macrona zažila opravdu veliký sešup. Podle agentury Kantar Sofres ho na začátku září podporovalo 41 % procent Francouzů. To je o 13 procentních bodů méně, než před dvěma měsíci. YouGov mu dokonce přidělilo jen 30 %. V této fázi svého prezidentování měl Hollande 50 % a Sarkozy 64 %. Jejich pokles ale měl teprve přijít.

Macronovi hodně ublížily rozpory v parlamentu týkající se reformy trhu práce a zákonů o etice ve veřejné správě. Problémem byla i rezignace náčelníka generálního štábu kvůli rozpočtovým škrtům a sporům mezi oběma muži. A mladý francouzský prezident si nepomohl ani tím, že chtěl pro svou ženu Brigitte oficiální titul první dámy.

Jednou věcí jsou průzkumy veřejného mínění a druhou to, co se děje na politických kolbištích. Pokud je pozice politika slabá, čelí silné opozici a nevoli občanů, zpravidla se jeho životnost rychle zkracuje. Jenže zrovna v tom má Macron výhodu. Protože opozice ve Francii nyní velkou sílu nepředstavuje. Roztříštěnost opozice je nyní značná. Republikáni i socialisté nyní nepředstavují velkou sílu, Le Penová jakoby zmizela z povrchu zemského. A někteří Macronovi odpůrci to zřejmě vzdali. Henry Guaino, bývalý věrný spojenec exprezidenta Sarkozyho má nyní show v rádiu. Jean-Pierre Raffarin, bývalý Sarkozyho předseda vlády, nyní pracuje pro televizi France2. Jedinou jednotnou silou proti Macronovi je hnutí neúspěšného prezidentského kandidáta Melenchona. A to má v dolní komoře francouzského parlamentu 17 křesel. Z 577. Macron 360… 

 

Zdroj: Bloomberg, ZET

Nadšení Francouzů z Macrona vyprchává. Ale i tak je jeho pozice velmi silná Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Merkelovou na východě Německa vypískali

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.