„Nad přílivem miliard z Evropské unie nejásám,“ říká ředitel institutu CETA Aleš Rod

Česká republika i nadále vykazuje rozpočtový deficit, přesto se státní dluh v první polovině roku 2015 snížil. Pozitivní efekt ovšem nepřineslo výrazné zlepšení hospodaření státu, ale spíše působení jednorázových transakcí, které se nebudou opakovat. V pořadu Tržní okénko to na rádiu Zet řekl ředitel výzkumného institutu CETA Aleš Rod.  

„Čísla ukazují, že konkrétně v první polovině roku 2015 je přebytek státního rozpočtu zhruba na úrovni 22 miliard korun. Jinými slovy státní rozpočet hospodaří s většími příjmy než s většími výdaji, což není obvyklé. Ovšem musíme si na druhou stranu uvědomit, že se do tohoto čísla promítají jednorázové transakce, které se nebudou opakovat, a které toto číslo značně statisticky dezinterpretují,“ řekl na rádiu Zet Rod.

Ředitel výzkumného institutu CETA si myslí, že zkratky, ke kterým se v souvislosti se státním dluhem a deficitem rozpočtu uchylují někteří politici a novináři nejsou zcela korektní. Jako příklad uvedl to, že finanční správa loni zadržovala nadměrné odpočty DPH. Lidem je začala vracet až ve druhé polovině roku 2014 nebo na začátku roku 2015. Ve státním rozpočtu tak podle Roda byl v tomto období fakticky větší objem DPH, než tam měl být. Srovnávací základny tak nejsou úplně korektní. 
Vliv na statistické údaje o dluhu mělo i předzásobení tabákovými výrobky. Na základě toho získal státní rozpočet na začátku roku 2014 větší výnos ze spotřební daně. Opět se tím zkreslila srovnávací základna. Další jednorázovou transakcí roku 2014, která srovnání obou období ztěžuje, je podle Aleše Roda transfer výnosů z aukce kmitočtů mobilních sítí pro LTE. Letos pak výsledky ovlivnil jednorázový příjem z evropských fondů ve výši 50 miliard korun.

„Jsem toho názoru, že bujení byrokracie a státního rozpočtu je právě tím hlavním ukazatelem, který nás směřuje k tomu dluhu a ne k přebytku veřejných financí. A proto nejásám ani nad přílivem miliard z evropské unie, které jsou investovány a kofinancovány českým státem. Protože ty vedou k vytvoření úřadů, infrastrukturních staveb, institucí, o které se někdo musí starat. Sice se ty fondy podaří prostavět, ale už málokdy se myslí na ten efekt sněhové koule. To znamená, že se na tyto výdaje v budoucnu nabalí další výdaje,“ myslí si Rod.

Ředitel výzkumného institutu CETA na rádiu Zet také vzpomněl období po roce 2000, kdy česká ekonomika rostla rychlým tempem, ale ještě rychleji se zadlužovala. V souvislosti se současným hospodářským růstem varoval před tím, aby se politici a ekonomové nenechali ukolébat tím, že ostatní státy jsou na tom hůře a „neprojedli“ růstové období.

Schodek státního rozpočtu ve výši 100 miliard korun naplánovaný na letošní rok může být podle Aleše Roda promyšleným marketingovým tahem. Jde totiž o číslo, které je snadno uchopitelné. Jakýkoli výsledek pod 100 miliard bude podle Roda „velmi dobře politicky promotovatelný v médiích“. Realistický je výsledek srovnatelný s minulým rokem - tedy hranice deficitu ve výši 80 miliard nebo dokonce i nižší, myslí si Rod. Na druhou stanu je taková situace podle Roda příznivější, než kdyby vláda slíbila vyrovnaný rozpočet a pak se potýkala s osmdesátimiliardovým schodkem.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

„Nad přílivem miliard z Evropské unie nejásám,“ říká ředitel institutu CETA Aleš Rod Foto: ČTK/Ožana Jaroslav - ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.