„Nad chemickým útokem visí spousta otazníků, americká reakce je neodůvodněná,“ říká Palata

Americká armáda podnikla varovný raketový útok proti syrské letecké základně Šajrát. Několik desítek střel typu Tomahawk zasáhlo bojové letouny syrských vládních jednotek a tamní infrastrukturu jako odvetu za chemický útok v provincii Idlib. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty mohla být americká reakce ukvapená a neodůvodněná. Ještě není jasné, kdo za chemickým útokem z Idlibu stojí.

Spojené státy značně změnily strategii v syrském konfliktu. Podle Palaty se navrátily do jeho nejsložitější části, tedy do bojů mezi syrskými vládními silami a povstalci, odkud se Spojené státy v minulosti stáhly a soustředily se na boje s Islámským státem. Trump už ve středu, den po chemickém útoku v Idlibu, slíbil změnit postoj k Sýrii.

Tato změna přišla v noci na dnešek, kdy americká armáda vypálila na syrskou základnu podle různých zdrojů 50 až 60 střel s plochou dráhou letu. „Americká reakce je velmi tvrdá. Na druhou stranu je to útok ze vzduchu, který Spojené státy i v minulosti podnikaly v podobných situacích. Je to něco jiného než pozemní invaze nebo masivní nasazení letectva na nějaký větší cíl,“ komentoval útok Palata.

Spojené státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada, že v úterý zabil ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Raketový útok měl být odvetou za tento čin. Palata nicméně upozorňuje, že nad chemickým útokem visí spousta otazníků. „I když nejsem žádným fanouškem syrského prezidenta Bašára Asada, tak mi to úplně nedává žádnou logiku, proč by on právě tento útok podnikl tak, jak to vypadá... V situaci, ve které vládní síly jsou, kdy tahají za ten delší konec, ten útok v rozsahu, v jakém byl podniknut, příliš logiku nedává,“ řekl s tím, že v tomto ohledu byla americká reakce neodůvodněná.

Předstupeň další války? 

Otázkou je, zda americký útok nezkomplikuje vztahy Washingtonu a Moskvy. Rusko je jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Spojené státy Rusko na chystaný útok před jeho uskutečněním upozornily. Zástupce ruského velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii.

Americká reakce na chemický útok tak může znamenat novou kapitolu v syrském konfliktu. Podle Palaty je však reakce Ruska jako Asadova spojence zatím mírná a je vidět, že začíná „couvat“ „Bylo to cítit už včera, kdy zřejmě i Rusko bylo zaskočeno tím, co se vlastně stalo a Moskva prohlásila, že není spojencem Bašára Asada za všech okolností, čímž si vytvořila jakousi únikovou trasu pro případ, že by se opravdu prokázalo, že útok chemickými zbraněmi syrské vládní síly provedly,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Nad chemickým útokem visí spousta otazníků, americká reakce je neodůvodněná,“ říká Palata Foto: ČTK/AP/Ford Williams

reklama

Další články

 1. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

  Byznys ·

  Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

 2. ČNB ukončila intervenční režim

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

 3. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

  Společnost ·

  Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.