Nacistický „zlatý vlak“ nemusí existovat, lovci ale hledají dál

Už desetiletí se vypráví pověsti o vlaku, do kterého nacisté na konci války ukryli zlato a další cennosti před blížící se Rudou armádou. Pancéřový vlak údajně vyvezli z tehdy německé Vratislavi a schovali ho v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem. I když řada odborníků existenci vlaku popírá, lovci pokladů hledají dál.

Už je to rok, co polsko-německá dvojice ve složení Piotr Koper a Andreas Richter oznámila, že se pověstný vlak může skrývat u polského Walbrzychu. S výkopovými pracemi, které zahrnují těžkou techniku, začali až tento týden v úterý. „Máme v úmyslu najít železniční infrastrukturu, vstup do železničního tunelu a v něm doufejme i vlak,“ řekl na středeční tiskové konferenci mluvčí lovců pokladu Andrzej Gaik. „Co ale najdeme ve vlaku, to nevíme,“ dodal.

Velké hledání s velkým očekáváním, které zahrnuje 64 lidí včetně inženýrů, geologů, chemiků, archeologů a specialistů na vojenské demolice, začalo na sklonku minulého týdne a potrvá minimálně 10 dní. Podle koordinátora projektu Tomasze Siwiece se průzkumníci zaměřují na tři výkopová místa. Na dvou z nich byly práce zastaveny, třetí místo ale odhalilo zvláštní nálezy. „Našly jsme kousky desítek let starého porcelánu, které mohou pocházet z porcelánky, která tu bývala tu před válkou. Našli jsme také jezerní hlínu,“ řekl Siwiec. „Žádné jezero ale v nejbližším okolí není,“ řekl s tím, že tyto nečistoty spolu s hlínou byly použity při pohřbívání tunelu, který hledají.

Existenci „zlatého vlaku“ už v minulosti popíralo mnoho expertů. Například na konci minulého roku prezentovala výsledky podrobného průzkumu oblasti skupina báňských expertů. Na základě analýzy materiálů ukrývajících se pod zemí dospěla k závěru, že převážnou část obsahu tvoří běžné geologické vrstvy. Anomálie jsou prý velmi malé.

„Zlatá horečka“ nicméně dokázala upoutat pozornost médií od Argentiny po Vietnam. Obstarala citelný přírůstek turistů v regionu, inspirovala výrobu „zlaté vodky“ i „vlakového“ piva. „Hned pár dní po vstupu na trh se ukázalo, že to byla trefa do černého,“ tvrdí pivovarník Dariusz Domagala. A v jedné cukrárně ve Walbrzychu nově nabízejí „sladké zlato“, tedy dortíky ve tvaru zlatých cihel.

„Zlatý vlak se stal motorem turistiky v regionu. Začaly se organizovat tematické výlety. Mediální rozruch přilákal do Walbrzychu turisty nejen z Polska, ale i z ciziny,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Dodal, že zámek Książ (dříve Fürstenstein) u Walbrzychu loni poprvé navštívilo více než 300.000 lidí. Starosta města odhadl, že turistický ruch loni stoupl o 20 procent. Historka o zlatém vlaku také způsobila, že Walbrzychu se začalo žertem říkat Aubrzych, Goldenburg či Zlatobrzych.

 

 

Zdroj: The New York Times, ČTK, Zet

 

 

Nacistický „zlatý vlak“ nemusí existovat, lovci ale hledají dál Foto: ČTK/PAP/Maciej Kulczynski

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.