Čína zveřejnila seznam více než tisícovky nových projektů, potřebuje soukromé investory

Čína bude potřebovat na realizaci, financování a provoz více než tisícovky nových projektů soukromé investory. Dnes zveřejnila seznam navrhovaných projektů v hodnotě za téměř dva biliony jüanů (zhruba osm bilionů korun). Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) oznámila, že se projekty budou týkat dopravy, vodohospodářství nebo veřejných služeb a budou fungovat na principu veřejně-soukromého partnerství (PPP).

Čína podle agentury Reuters v době zpomalování růstu domácí ekonomiky zvyšuje důraz na PPP projekty, aby překlenula nedostatek financí, který je důsledkem snahy omezit zadlužování místních vlád. „Zveřejnění tohoto seznamu PPP projektů má urychlit osvojení PPP modelu a povzbudit a nasměrovat sociální kapitál do provincií, autonomních regionů a obcí,“ uvedla NDRC.

Seznam zahrnuje například projekt na výstavbu dvou linek metra ve východočínském městě Chang-čou v hodnotě zhruba 52 miliard jüanů (přes 200 miliard korun). Mezi projekty je rovněž nemocnice v hodnotě 6,4 miliardy jüanů v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny.

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Hospodářský růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. V letošním prvním čtvrtletí se HDP zvýšil pouze o sedm procent.

 

Zdroj: ČTK

 

Čína zveřejnila seznam více než tisícovky nových projektů, potřebuje soukromé investory  Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.