Na ČVUT to vře kolem institutu informatiky, zasahují i politici

Mezi rektorátem ČVUT v Praze a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) to skřípe. Problémy vyvolalo odvolání předního českého odborníka v oblasti robotiky Vladimíra Maříka z čela institutu. Ten je mimo jiné spojený i s důležitým evropským projektem. O kauzu se začala zajímat i politická sféra, včetně premiéra Andreje Babiše a okolí německé kancléřky Angely Merkelové. Více prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) je součástí Českého vysokého učení technického v Praze, který byl zřízen v roce 2013. Spojen je především se jménem Vladimíra Maříka, předního českého odborníka v oblasti robotiky a také člověka spjatého s tématem Průmysl 4.0. Je také členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a výzkumné rady Technologické agentury ČR.

„Problémy začaly v letošním roce, kdy byl rektorem ČVUT zvolen Vojtěch Petráček. Jak se zdá, tak ten s panem Maříkem nemá dobré vztahy,“ říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. V červnu letošního roku pak běžel v České televizi dokument A člověk stvořil robota. „Dokument ukazoval České vysoké učení technické v trochu jiném světle a týden poté byl Vladimír Mařík z pozice ředitele institutu odvolán,“ říká. Rektor nicméně uvedl, že odvolání Maříka nesouvisí pouze s tímto dokumentem.

Celá kauza má ale i politické konsekvence. Mařík totiž vede projekt ve výši asi 50 milionů euro. Ten by měl CIIRC společně s vědci ze Saarbrückenu a VUT v Brně podávat do evropských schémat do poloviny listopadu. O záležitost se tak začala zajímat i německá kancléřka Angela Merkelová. Všechno vygradovalo minulý týden, kdy se do všeho musela vložit i česká vláda.

Na konci minulého týdne podepsalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo školství, Rada pro výzkum, vývoj a inovace, ČVUT a CIIRC dohodu. Na jejím základě zůstává Vladimír Mařík vědeckým ředitelem a hlavním garantem projektu a bude se hledat nový ředitel institutu. Vznikne také nový dozorčí orgán, který bude dohlížet nad vztahy mezi ČVUT a CIIRC. 

„Je to poprvé, co nám politická moc v porevoluční historii intervenuje do akademické samosprávy. Ukázalo se, že určité nedostatky v ní by totiž mohly vést ke zpomalení nebo zničení nějakých projektů,“ dodává Vlk. „Osobně si myslím, že zatím se vše uklidnilo navenek. Vztahy mezi hlavními aktéry určitě nejsou ideální a je možné, že se do budoucna dočkáme ještě nějakého pnutí.“

 

 

Zdroj: YRN

Na ČVUT to vře kolem institutu informatiky, zasahují i politici Foto: Twitter/@CVUTPraha

reklama

Další články

  1. 17. října představuje začátek konce Al Caponeho

    Společnost ·

    Nejznámější mafiánský boss Al Capone je před soudem uznán vinným. Nikoliv však za vraždy, které má obávaný šéf organizovaného zločinu na svědomí. Za mříže jde za daňov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.