Čína vloží do fondu pro evropské investice deset miliard eur

Čína vloží do fondu určeného k financování projektů ve střední a východní Evropě deset miliard eur (270 miliard korun). Podle agentury Reuters to dnes oznámila státní čínská bankovní společnost, která bude peníze zajišťovat. Na vzniku fondu se v sobotu dohodli představitelé Číny a 16 evropských států na společném summitu v Rize. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky není fond z hlediska financování českých projektů prioritou.

Fond by podle Čínské průmyslové a komerční banky, jejíž dceřinná společnost bude zmíněnou částku financovat, měl celkem výhledově získat až 50 miliard eur na investice do projektů například v oblasti infrastruktury či výrobních odvětví. Financován bude čínskými státními penězi, fungovat však bude na tržní bázi a podílet se na něm budou i společnosti z evropských zemí.

Sobotka dnes novinářům v Rize řekl, že Česko nebude do fondu dávat státní peníze, avšak ví o zájmu některých soukromých subjektů vložit do něho své finance. Efektivní vynaložení peněz bude jejich starostí, sdělil premiér.

Podle Sobotky bude fond spíše zaměřen na chudší země regionu jako jsou státy západního Balkánu. Časem by se však mohl rozrůst a není vyloučeno, že by některé finanční prostředky mohly jít i do ČR, dodal Sobotka.

Čína, která ve střední a východní Evropě podle údajů z Pekingu investovala již pět miliard eur, hodlá na východě Evropy získat nová odbytiště svých výrobků ve chvíli, kdy růst její domácí ekonomiky zpomaluje. Čelí však některým tlakům na omezení čínských investic, například ze strany Německa, nejsilnější evropské ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína vloží do fondu pro evropské investice deset miliard eur Foto: ČTK/ZUMA/Rao Aimin

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.