Na vládu přišel návrh rozpočtu, měl by být se schodkem 40 miliard korun

Ministerstvo financí v pátek vládě předložilo návrh státního rozpočtu se schodkem 40 miliard korun. Snížení schodku z dříve plánovaných 50 miliard zdůvodnil úřad lepšími odhady vývoje růstu platů a mezd. Celkové výdaje rozpočtu by tak měly být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Prioritami rozpočtu jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě, uvedl v pátek úřad v tiskové zprávě.

"Oproti původním předpokladům došlo na základě aktuální makroekonomické predikce ke snížení plánovaného salda o 10 miliard, a to v důsledku zvýšení očekávaného vývoje mezd a platů v ekonomice ze 7,7 procenta na 9,3 procenta pro rok 2018 a z 6,5 procenta na 8,3 procenta pro rok 2019," informovalo ministerstvo.

Vládní Výbor pro rozpočtové prognózy tento týden označil aktualizované srpnové odhady ministerstva financí ohledně příjmů v návrhu státního rozpočtu na rok 2019 za optimistické, tedy nadhodnocené. Odhady příjmů hodnotil ve vztahu k červencové makroekonomické prognóze ministerstva, kterou označil na počátku měsíce za realistickou.

Ministerstvo upozornilo, že v rámci priorit se v návrhu rozpočtu zvyšují výdaje na důchody kvůli schválené valorizaci o 37,8 miliardy korun. Na školství putuje navíc 28,6 miliardy korun a na dopravní infrastrukturu téměř o 11 miliard více.

Kapitálové výdaje, tedy investice vlády, by měly podle ministerstva stoupnout o 21 miliard korun na 79,6 miliardy korun. "Společně s penězi z evropských fondů půjde na investice celkem 122,2 miliardy korun," uvedl úřad.

Vláda se dnes dohodla s odbory na růstu platů ve veřejném sektoru od ledna. Většině pracovníků veřejných služeb se zvednou platové tarify o pět procent, zbývající peníze poputují do odměn.

V případě samotných tarifů, tak tarifní platy učitelů vzrostou o deset procent a tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů o dvě procenta. Těm zároveň stoupne minimálně o 2000 korun rizikový příplatek. Tarifní platy ostatních zaměstnanců placených ze státního rozpočtu vzrostou o pět procent.

Celkový nárůst objemu platů by pak měl být u pedagogů o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent. U ostatních pracovníků se nejvyšší procentuální nárůst bude týkat civilních zaměstnanců státních zastupitelství (15,9 procenta) a soudů (13,9 procenta). "Cílem je, aby průměrný měsíční plat těchto zaměstnanců dosáhl hranice 30 000 Kč," uvedlo ministerstvo financí.

Výdaje na platy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu celkově stoupnou o 29,82 miliardy korun na celkových 282 miliard.

Vláda by mohla schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok na žádost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) 19. září. Původně bylo v plánu jednání o týden později. Zasedání kabinetu se zúčastní prezident Miloš Zeman. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

 

 

Zdroj: ČTK

Na vládu přišel návrh rozpočtu, měl by být se schodkem 40 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 2. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

 3. Švédská koruna je nejníže od finanční krize

  Byznys ·

  Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Skandinávská země se nyní připravuje na velmi důležité volby, které by mohly dramaticky změn…

 4. Začne Amazon podnikat v kinoprůmyslu?

  Byznys ·

  Amazon se postupně oddaluje od svého původního podnikání, kterým byl prodej knih. V nedávné historii například koupil řetězec supermarketů s organickými potravinami Wh…

 5. Gazprom prudce zvýšil čtvrtletní zisk

  Byznys ·

  Největší ruská plynárenská společnost Gazprom ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk na 259 miliard rublů (84 miliard Kč) ze 48 miliard rublů ve stejném obdo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.