Čína v pondělí vyšle dva kosmonauty na svou novou vesmírnou stanici

Do vesmíru v pondělí odstartuje čínská kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma kosmonauty. Ti zakotví u čínské experimentální laboratoře Tchien-kung 2 a stráví v ní asi měsíc. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní média. Dvojice astronautů bude v kosmické laboratoři testovat systémy a procesy pro pobyty v kosmu a pro doplňování paliva. Provádět bude také lékařské a další experimenty.

Podle agentury Nová Čína je start kosmické lodi plánován na zhruba 7:30 místního času (01:30 středoevropského času).

Jde o další fázi příprav na umístění vlastní stálé vesmírné stanice s kosmonauty na oběžnou dráhu kolem Země. Ta by podle plánů Pekingu měla fungovat kolem roku 2022.

Experimentální laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác) vypustila Čína do kosmu v polovině září. Předtím, od roku 2011, měla Čína na oběžné dráze pokusnou laboratoř Tchien-kung 1. Nedávno ale Čína oznámila, že nad stanicí ztratila kontrolu a v průběhu příštího roku se zřítí do atmosféry. Více o tom, jsme psali zde.

Start mise Šen-čou 11 se předpokládá ze střediska Ťiou-čchüan na okraji pouště Gobi v severní Číně. Bude se jednat o šestou čínskou vesmírnou misi s lidskou posádkou. Poslední pilotovaná čínská kosmická mise se uskutečnila v červnu 2013.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech stala v roce 2003 teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci. Podle odborníků ale čínský kosmický program za americkým a ruským stále ještě zaostává.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Čína v pondělí vyšle dva kosmonauty na svou novou vesmírnou stanici Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

    Společnost ·

    Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

  2. Facebook vypnul reklamu v celém Thajsku

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook vypnula na thajském trhu veškerou reklamu. K tomuto neobvyklému kroku přistoupila po smrti tamního krále Pchúmipchona Adunjádeta, který byl nejdé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.