Čína uzavře poslední uhelnou elektrárnu v Pekingu, vzduch tam je už příliš znečištěný

Poslední z celkem čtyř velkých uhelných elektráren v čínském hlavním městě Pekingu ukončí podle agentury Bloomberg svůj provoz v příštím roce. Důvodem je vysoká úroveň znečištění vzduchu, která je v Pekingu dvakrát vyšší než celostátní čínský průměr.

První ze čtyř velkých uhelných elektráren Peking uzavřel loni, další dvě následovaly minulý týden. Poslední zdroj o výkonu 845 megawattů pak ukončí svůj provoz příští rok.

Uhelné zdroje budou nahrazeny elektrárnami spalujícími zemní plyn. Ty budou mít dohromady 2,6 krát vyšší výkon než měly odstavené zdroje.

Čínský statistický úřad v tomto měsíci oznámil, že 90 procent z celkem 161 čínských měst, ve kterých se v roce 2014 měřila kvalita ovzduší, nesplnilo oficiální limity čistoty ovzduší.

Množství jemných pevných částic, které jsou pro lidské zdraví nejnebezpečnější, dosáhlo loni v Pekingu 85,9 mikrogramu na metr krychlový vzduchu. Národní limit pro tyto částice označované PM2,5 je přitom v Číně stanoven na 35 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.

Peking chce kvůli znečištění vzduchu snížit do roku 2017 spotřebu uhlí o 13 milionů tun (ve srovnání s rokem 2012). Kromě odstavení uhelných elektráren město přikročí k uzavírání nejvíce znečišťujících průmyslových provozů a k omezení produkce cementu.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Čína uzavře poslední uhelnou elektrárnu v Pekingu, vzduch tam je už příliš znečištěný Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko vydrží s penězi jen do Velikonoc

    Byznys ·

    Řecku hrozí, že se po Velikonocích dostane do platební neschopnosti. Podle interních výpočtů Evropské komise má řecká vláda dostatek peněz jen do 8. dubna. Od dalšího …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.