Na Ukrajině začaly manévry NATO, Rusko je považuje za provokaci

Na západě Ukrajiny začaly dnes ráno desetidenní manévry za účasti členů Severoatlantické aliance. Rusko proti cvičení protestovalo a označuje je za provokaci, podle něj NATO podporuje „neofašistické síly“.

Do cvičení nazvaného Rapid Trident 2014 se má ve Lvovské oblasti zapojit 1300 vojáků ze Spojených států, Německa, Británie, Polska a několika dalších zemí NATO a také jednotky z Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska. Informovala o tom agentura DPA.

Moskva proti cvičení už počátkem září oficiálně protestovala a označuje je za provokaci. „Cvičení svědčí o absolutní podpoře, kterou NATO poskytuje kyjevským neofašistickým a extremistickým silám včetně bojovníků Pravého sektoru,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Manévry se konají ve vojenském prostoru Javoriv u polských hranic a podle ukrajinského tisku přivádějí na ukrajinské území první americké vojáky od začátku povstání proruských separatistů na východě země.

Prostor pro vojenské cvičení 15 zemí se nachází asi 1200 kilometrů od východoukrajinského Donbasu, kde navzdory oficiálně přijatému příměří pokračují boje mezi ukrajinskými vládními vojáky a proruskými rebely.

„V současné době proti nám stojí protivník, který má jednu z nejsilnějších armád světa a také jaderné zbraně,“ prohlásil na úvod manévrů ukrajinský důstojník Oleksandr Spivak s poukazem na Rusko.

Během manévrů má být mimo jiné nacvičováno zneškodňování improvizovaných výbušnin či organizace hlídek, napsala agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Na Ukrajině začaly manévry NATO, Rusko je považuje za provokaci Foto: ČTK: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.