Na Ukrajině nefunguje protikorupční zákon, peníze od MMF jsou v ohrožení

Státní ukrajinští úředníci společně s politiky musí do 30. října odevzdat majetková přiznání. Vyzval k tomu podle agentury Reuters tamní premiér Volodomyr Hrojsma. Jestliže tak neučiní, tak hrozí, že Mezinárodní měnový fond (MMF) neposkytne Ukrajině další finanční pomoc.

„Je to něco jako skok padákem. Zavřete oči a skočte... Máte-li strach, zbavte se ho,“ vzkázal Hrojsman ukrajinským politikům a státním úředníkům. Zveřejnit na internetu svá majetková přiznání jim ukládá nový zákon, který podporuje MMF.

Reforma přišla v kritickou chvíli. Více než dva roky po hromadných demonstracích, které svrhly Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče, se od ukrajinské vlády očekává, že bude tvrdě bojovat proti korupci a zasadí se o pozitivní vývoj země.

Zákon nicméně rozpoutal vlnu nevole už v srpnu, kdy měl vstoupit v platnost. To se nestalo, údajně z technických důvodu.

Do pondělí přiznání odevzdala pouhá polovina osob, jimž tuto povinnost zákon ukládá. Pokud víc než 50 tisíc lidí, kterých se reforma týká, přiznání do konce měsíce neodevzdá, dopady budou velké. MMF bude podle agentury Reuters váhat s další finanční pomoci Ukrajině ve výši 17,5 miliardy dolarů (435 miliard korun). Evropská unie navíc naznačila, že by nedodržení zákona mohlo negativně ovlivnit možnost bezvízového styku mezi EU a Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v nedělním televizním vysílaní řekl, že se mu reforma moc nelíbí, ale přiznání včas odevzdá.

Reforma je součástí protikorupční iniciativy. Jmění některých ukrajinských politiků je nemalé. S korupcí byl například spojen i bývalý prezident Janukovyč. Ve vile exministra energetiky Eduarda Stavyckého se před dvěma lety našlo 42 kilogramů zlata a 4,8 milionu dolarů (přes 119 milionů korun) v hotovosti.

 

 

Zdroj: ČTK

Na Ukrajině nefunguje protikorupční zákon, peníze od MMF jsou v ohrožení Foto: ČTK/AP/Efrem Lukatsky: Ukrajinský premiér Volodomyr Hrojsman

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.