„Na světový patent si připravte pět let čas a několik set tisíc korun,“ říkají zakladatelé Gravelli

Montérky a míchačka stály za úspěchy Jiřího Peterse a Ladislava Eberla. Ti totiž stojí za založením firmy Gravelli, která vyrábí nábytek, umyvadla nebo šperky z betonu. Za svůj průsvitný beton získali cenu České inovace, jeho patentování však bylo během na dlouhou trať. 

Šedý, smutný, obyčejný - asi tak vidí beton většina z nás. To však neplatí pro Jiřího Peterse a Ladislava Eberla z Gravelli, kteří z tohoto materiálu umí dělat neuvěřitelné věci od barových pultů a stolů po šperky a oděvy. „Beton má mnoho tváří. Můžete mít lehký beton, který zas není moc pevný, můžete mít těžký beton, který pevný je. My betonů máme celou škálu a podle toho je využíváme na různé provedení,“ řekl v pořadu Podnikání od A do Zet Eberl, který stojí právě za realizací betonových kousků. Těmi chtějí dokázat, že beton není obyčejný stavební materiál, ale má široké uplatnění jak v architektuře, tak v designu.

To se jim v průběhu své čtyřleté existence úspěšně daří. Už v roce 2014 získali hlavní cenu v soutěži Česká inovace za svoji novou technologii průsvitného betonu, který pojmenovali LiCrete a na který má Gravelli celosvětový patent. Získat ho však není vůbec jednoduché. „Musíte si udělat tak pět let čas a připravit si několik set tisíc až několik milionů korun, které vám to spolkne v průběhu patentování. V průběhu těch pěti let pak nikdy nemáte jistotu, že to opravdu dostanete. Zničehonic se totiž může někde vynořit patent, který tu vaši technologii v sobě obsahuje,“ osvětluje Peters.

Začátky a první zákazníci

O tom, že děláte něco unikátního však není lehké přesvědčit jen patentový úřad, ale i samotné zákazníky nebo vlastní rodiče. „Když jim řeknete, že si berete montérky a míchačku do ruky, pronajímáte si plesnivou garáž, kde teče za krk a je tam zima, tak to rodiče neradi vidí a slyší,“ směje se Eberl. 

Pravdou ale je, že výsledný produkt je tak nápadný, že ihned zaujme. Úplně své první betonové umyvadlo prodali Gravelli svému kamarádovi. Skutečně první zákazník „byl návštěvník kolaudace toho našeho kamaráda, který vybavoval restauraci. Ten nám zadal první větší projekt na barové pulty,“ řekl Peters.

Tyto větší zakázky ale vyžadovali mnohem větší obnos peněz, proto začali oslovovat architekty se svou technologií. „Každý ví, že beton je těžký, neosobní a saje. My jsme proto jeho nedostatky vzali a chtěli jsme z nich vytvořit přednosti díky Jirkovo know how. Tím jsme udělali beton, který je mnohonásobně pevnější, lehčí a odolný. To architektům stačilo,“ řekl Eberl k tomu, jak architekty oslovovali.

Míříme do světa

Dnes už mají za sebou zakázky na vybavení řady restaurací, bytů nebo hotelů. Letos se také stali oficiálním partnerem České Miss 2016. „Naše pole působnosti není jen Praha a Česká republika, ale už vyvážíme naše výrobky do světa. Tím, že produkt v této formě ve světě nikde není, tak máme hranice otevřené. Designovou scénu v Česku bereme tak, že o něm víme. Známe lidi, kteří se v něm pohybují, ale ten jejich produkt není třeba tak unikátní, aby ho mohli někam vyvážet. My se necítíme být svazováni tím, že tu musíme působit, ale rádi tu působíme, protože tu máte nejlepší zpětnou vazbu na produkty,“ řekl Peters.

 

 

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Jiřím Petersem a Ladislavem Eberlem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Na světový patent si připravte pět let čas a několik set tisíc korun,“ říkají zakladatelé Gravelli Foto: Facebook / Gravelli

reklama

Další články

 1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

  Byznys ·

  Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

 2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

  Byznys ·

  Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

 3. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

  Společnost ·

  Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.