„Na spořících účtech vyděláte stejně jako před lety,“ říká Michal Kebort

Navzdory nízkým úrokovým sazbám vydělávají běžné spořící účty stejně jako před pěti lety. V pravidelném pořadu Tržní okénko to řekl analytik Zlaté Koruny Michal Kebort. Nízká úroková míra však může střadatele přimět k rizikovějším investicím. Podle analytika to může znamenat dobrou příležitost, pokud člověk nezvolí populární investice.

Běžného střadatele, který ukládá své úspory na běžný spořící účet, mohou děsit aktuální nízké úrokové sazby. Ještě před pár lety se na nich dávaly úroky 4 procenta nebo i více. Dnes se úrok na běžném spořícím účtu pohybuje někde kolem 1,3 procenta. Podle Keborta se však vyplatí spořit dnes zhruba stejně, jako se vyplatilo před rokem, dvěma nebo třemi lety. Souvisí to totiž s inflací. Zatímco tehdy se pohybovala kolem dvou procent, dnes tvoří meziročně zhruba 0,6 procenta. „Spořící účty stále vydělávají, ale opticky to vypadá, že vydělávají málo. Ve skutečnosti vydělávají stejně – koupíte si za to to samé,“ řekl analytik, který zároveň spolupracuje se sdružením dTest.

Neznamená to však, že nezáleží na výběru spoření. Samotné úrokové míry podle Keborta rozhodně hrají roli ve způsobu výběru, zejména co se poplatků týče. Zatímco totiž klesají úrokové míry, tak současně proporcionálně s tím neklesají poplatky. „Řekněme, že budeme mít spořící účet s jednoprocentním ročním zhodnocením. Uložíme si tam deset tisíc. Za rok to znamená, že zhodnotíme vklad o 100 korun. Od toho odečteme 15 procent, které chce stát, jsme na 85 korunách. Ty vydělíme 12, dostáváme 7 korun deset haléřů a to je přesně měsíční poplatek, při kterém by se přestalo spoření v nominálních číslech vyplácet,“ uvedl příklad Kebort. Z toho vyplývá, že by vedení spořícího účtu nemělo klienta nic stát.

Na termínovaných vkladech v době takto nízkých úrokových sazeb hraje také velkou roli nevyzpytatelné politické rozhodování. Příkladem může být nedávné zrušení druhé pilíře penzijního spoření padl už rok po svém vzniku. Tyto faktory pak mohou střadatele vyhnat k rizikovějším produktům. „To, že čeští klienti se poohlédnou po investicích, nikoliv po spoření a odkládání peněz, není ve své podstatě nic špatného. Špatné je, pokud udělají krok do tmy. Často je to na základě porady s nějakým poradcem, makléřem nebo kamarádem. Lidé jsou pak ochotni vzít většinu svých úspor a nic nediverzifikovat,“ řekl Kebort. Lidé by tak podle něj neměli vkládat peníze bezhlavě do populárních investic, o kterých se hodně mluví.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy analytik Zlaté Koruny Michal Kebort, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Na spořících účtech vyděláte stejně jako před lety,“ říká Michal Kebort Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.