Na Slovensku připravují EET. Vláda si od ní slibuje méně podvodů

Připravované zavedení plnohodnotné elektronické evidence tržeb (EET) na Slovensku by mělo omezit podvody na dani z přidané hodnoty (DPH) v maloobchodě a ve službách, které mají největší podíl na odhadovaném výpadku příjmů státu z této daně. Novinářům to dnes řekl šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Slovenský model nazvaný e-Kasa podle něj umožní lepší kontrolu než systém EET, který zavedla Česká republika. Slovenští podnikatelé připravované změny kritizovali.

Firmy na Slovensku až na výjimky již léta musejí evidovat hotovostní tržby v registračních pokladnách. Finanční správa v minulosti odhalila v této oblasti podvody například v podobě falešných účtenek či manipulace s pamětí pokladen s cílem snižovat vykázané tržby podnikatelů a následně i daní.

"Jediná efektivní cesta, jak podvody s registračními pokladnami eliminovat, je jejich připojení na finanční správu," uvedl Imrecze.

Nově tak daňové úřady budou mít nepřetržitý přístup k údajům v registračních pokladnách, data budou ukládána také u podnikatelů, což umožní dvojí kontrolu. Od tohoto řešení si Imrecze slibuje vyšší spolehlivost systému, než jaký používá Česko.

V případě výpadku internetového připojení bude muset pokladna po obnovení spojení poslat údaje na server finanční správy, přičemž inspektoři se zaměří na kontroly těch pokladen, které se často odpojí od systému finanční správy.

Podle Imreczeho odhadovaný výpadek státu na příjmech DPH i kvůli daňovým podvodům činí 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč), z toho téměř třetinou se na tom podílí sektor maloobchodu a služeb.

Do EET se na Slovensku podle návrhu budou muset jako první od dubna 2019 zapojit hotely, restaurace, kavárny a čerpací stanice. K nim by se pak o další tři měsíce později přidali další podnikatelé. Není ovšem vyloučeno, že začátek první etapy bude odložen na pozdější termín.

Projekt e-Kasa podle odhadu slovenského ministerstva financí přispěje ke zvýšení příjmů státu z daní o 118 milionů eur (tři miliardy Kč) ročně. Imrecze tento odhad označil za konzervativní.

Slovenští podnikatelé připravované změny kritizovali. Například by uvítali delší dobu na zavedení nového systému a také upozornili, že v uplynulých letech museli investovat do modernizace stávajících pokladen. Firmy podle slovenského ministerstva financí po zavedení EET ušetří ročně zhruba deset milionů eur (257 milionů Kč) na provozních nákladech včetně poplatků, které musejí nyní platit za servisní prohlídky pokladen.

Částečnou elektronizaci evidence tržeb na Slovensku zajistila takzvaná virtuální registrační pokladna. Jde o aplikaci, která byla zavedena před třemi lety a která umožňuje podnikatelům evidovat tržbu přes internet. Podnikatel se tak může rozhodnout, zda bude používat registrační pokladnu, nebo zmiňovanou aplikaci.

V České republice začala elektronická evidence tržeb platit na začátku prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení, od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodě a maloobchodě. Ústavní soud loni zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy EET.

 

 

Zdroj: ČTK

Na Slovensku připravují EET. Vláda si od ní slibuje méně podvodů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.