Čína se zajímá o Brazílii,do infrastruktury tam investuje 50 miliard dolarů

Čína plánuje investovat až 50 miliard dolarů do infrastrukturních projektů v Brazílii. Dohoda bude podle BBC podepsána bankami obou zemí příští týden u příležitosti státní návštěvy čínského premiéra Li Keqianga v Brazílii. Peníze budou použity zejména na výstavbu železničního spojení napříč Jižní Amerikou. Trať má vést mezi brazilským pobřežím Atlantského oceánu a peruánským pobřežím Tichého oceánu. Čínským exportérům mají díky tomuto spojení klesnout dopravní náklady. Kromě železnice budou peníze podle BBC investovány i do společného podniku vyrábějícího ocel.

Brazílie v současnosti exportuje do Číny velkou část své železné rudy. Cílem tedy nově bude zpracovávat surovinu přímo v Brazílii. Mezi další oblasti, na které se čínské investice v Brazílii zaměří, patří výroba automobilových dílů a součístí, energetika, přístavy a vodní elektrárny.

Brazilská ekonomika, která v minulosti patřila k nejrychleji rostoucím na světě, ztrácí podle BBC v posledních pěti letech tempo. Korupční skandál okolo ropné společnosti Petrobras navíc zasáhl nejvyšší patra politiky a negativně ovlivnil náladu ve společnosti.

Čínský prezident v lednu oznámil, že Čína je v následujících 10 letech připravena investovat v Latinské Americe 250 miliard dolarů. Čínský premiér na své zahraniční cestě navštíví kromě Brazílie, také Peru, Chile a Kolumbii.

 

Zdroj: BBC

 

Čína se zajímá o Brazílii,do infrastruktury tam investuje 50 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

  2. Začíná populární filmový festival v Cannes

    ·

    Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské dra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.