Čína se snaží podpořit ekonomický růst, snížila základní úrokové sazby

Čínská centrální banka v úterý snížila základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Požadavek na podíl minimálních rezerv pro komerční banky pak zmenšila o půl procentního bodu. S informacemi přišla zahraniční média. Tyto kroky mají podpořit výrazně zpomalující ekonomický růst, který je důvodem prudkého oslabování akcií v Číně i ve světě. 

Čínská centrální banka snížila jednoletou výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 procenta a jednoletou depozitní sazbu rovněž o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. Banka přistoupila ke snížení sazeb od loňského listopadu už popáté, naposledy tak učinila v červnu.

Centrální banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 procent. Tento krok má podpořit poskytování úvěrů.

Zásah centrální banky přichází po dvou dnech prudkého poklesu čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. Čínské akcie v pondělí klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. Dnes ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.

Většina finančních analytiků další snížení úroků očekávala kvůli posledním zprávám o poklesu vývozu, zpracovatelského sektoru a zhoršení dalších indikátorů.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Vláda letos čeká dosažení stejného tempa jako loni, ekonomové však počítají s dalším zpomalením, většinou na úroveň okolo sedmi procent.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína se snaží podpořit ekonomický růst, snížila základní úrokové sazby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.