Čína se posouvá ve vědě, má ale určité problémy s kvalitou

Čína zaznamenává v oblasti vědy zřetelný posun. Podle americké agentury National Science Foundation se v roce 2016 stala největším producentem vědeckých publikací na světě. Kvantita není ale vším, Čína tak má určité problémy s kvalitou. Souběžně s tím investuje velké prostředky do vědy a výzkumu a má nejvyšší počet patentových přihlášek. Na rádiu Zet o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Čína za rok 2016 publikovala 426 tisíc vědeckých studií. Za ní skončily Spojené státy americké a na třetí příčce se umístila Indie. Aby si čtenáři udělali představu, tak všechny státy Evropské unie v roce 2016 publikovaly 614 tisíc vědeckých studií. Ve Velké Británii nebo Německu počet těchto prací stagnuje. V USA pak dokonce klesá.

S ohledem na čínské vědecké publikace se nabízí logická otázka. Nedominuje kvantita nad kvalitou? „Počet vědeckých studií v Číně raketově roste, ale samozřejmě roste i počet nekvalitních publikací. Podle Nature Index má Čína největší podíl článků, které neprošly poctivým procesem hodnocení – tj. tzv. peer- review. V období 2012-2016 bylo na světě staženo a odhaleno kolem 500 publikací. Japonsko nemělo žádnou, Německo a US jednu publikaci – Číny se týkalo 276 případů,“ řekl Aleš Vlk na rádiu Zet.

Čína se snaží zdokonalovat i na úrovni vysokého školství. Podle statistiky z roku 2013 bylo na jejím území 1200 univerzit. V současnosti jich je už 3000. S ohledem na kvalitu se Pekingská univerzita umístila na 27. místě. Univerzita Karlova se ve srovnání s tím drží mezi 401 až 500. místem.

Více informací o tomto tématu se dočtete už ZDE

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Čína se posouvá ve vědě, má ale určité problémy s kvalitou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

  2. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.