Čína se odvolá proti rozhodnutí WTO o restrikcích na vývoz vzácných kovů

Čína, která je největším světovým producentem vzácných kovů, oznámila, že se odvolá proti rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO), podle kterého porušila obchodní pravidla omezením vývozu vzácných kovů používaných ve vojenských a technologických produktech. Podle agentury Reuters to oznámilo tamní ministerstvo obchodu.

Březnové rozhodnutí WTO bylo vítězstvím pro Evropskou unii a Spojené státy, které považují omezení vývozu za nekalou obchodní praktiku Pekingu. Čína se na celosvětové produkci vzácných kovů podílí více než 90 procenty. V roce 2010 jejich vývoz prudce omezila, což vedlo k nárůstu cen o stovky procent.

Peking svůj krok zdůvodnil snahou o ochranu životního prostředí a zachování přírodních zdrojů. Podle WTO se však Číně nepodařilo prokázat, že opatření bylo skutečně motivováno těmito cíly.

Spojené státy tvrdí, že omezení vývozu umožnilo Číně uměle zvýšit ceny vzácných kovů na světových trzích. Tyto kovy jsou nezbytné pro výrobu technicky vyspělých produktů, jako jsou mobilní telefony, baterie elektromobilů, větrné turbiny či zbraně.

Zdroj: ČTK

Čína se odvolá proti rozhodnutí WTO o restrikcích na vývoz vzácných kovů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.