Čína se obchodní války s USA nebojí. Americkým výhrůžkám neustoupí

Čína by přivítala, kdyby nadcházející obchodní rozhovory se Spojenými státy přinesly úspěch. Zároveň je však plně připravena na všechny možné výsledky jednání a nehodlá ustoupit americkým výhrůžkám. Ve středu to podle agentury Reuters řekl představitel čínské vlády, který si nepřál být jmenován. Dodal, že Čína je schopna vypořádat se s důsledky případné obchodní války lépe než Spojené státy.

V Pekingu budou ve čtvrtek a v pátek jednat vysocí obchodní zástupci USA. Americký prezident Donald Trump nyní kritizuje Čínu za údajné krádeže amerického duševního vlastnictví a hrozí, že uvalí cla na vybrané čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje zhruba 150 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč). Peking kritiku odmítá a varuje, že v případě zavedení cel podnikne odvetná opatření. Na finančních trzích proto panují obavy, že tento spor přeroste v obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

„V případě obchodní války máme mnohem větší schopnost přestát (její důsledky) než USA,“ uvedl nejmenovaný představitel čínské vlády. Prohlásil rovněž, že Čína nehodlá akceptovat žádné předem stanovené podmínky Spojených států a že obchodní rozhovory musejí být vzájemně výhodné.

Čínská ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že jednání se zástupci USA se zúčastní vicepremiér Liou Che, který je hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Si Ťin-pchinga. Neposkytlo však podrobnější informace o tom, co bude na programu jednání.

V americké delegaci budou mimo jiné obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, ministr financí Steven Mnuchin, ministr obchodu Wilbur Ross, obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro a nový ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína se obchodní války s USA nebojí. Americkým výhrůžkám neustoupí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.