Čína se mění v poušť, hrozbu si začínají uvědomovat i okolní státy

Čína nyní čelí problému enormních a nebývalých rozměrů - postupně se mění v poušť. Takzvaný proces desertifikace spolyká každoročně tisíce kilometrů čtverečních čínského území. Opatření proti tomuto neduhu stojí tamní vládu ročně 6,9 miliardy dolarů. Problematiku navíc začínají pociťovat i okolní státy, napsal internetový magazín Business Insider.

Více než čtvrtina země je neobyvatelná nebo se mění v poušť. Důvodem je přemíra dobytku, pěstování zemědělských plodin, nadměrné užívání vody a změna klimatu. Poušť Gobi proměňuje v písek každoročně 3 600 km² travních porostů. Čínská státní správa lesů označila takzvanou desertifikaci za nejvýznamnější ekologický problém země. Změna klimatu bude přitom tento problém ještě více prohlubovat.

Ekologická katastrofa těchto rozměrů má přitom i sociální dopady. Proměna v poušť ohrožuje živobytí asi třetiny obyvatel Číny. Zejména jde o lidi žijící na západu nebo severu země. Dezertifikace jde přitom ruku v ruce i s politickou a ekonomickou stabilitou. Čínu desertifikace přijde ročně na zhruba 6,9 miliardy dolarů.

Nadměrné spásání půdy, které zpustošilo čínskou krajinu, přinutilo vládu od roku 2005 přestěhovat obyvatele z těchto nehostinných míst. Jde o takzvanou „ekologickou migraci“. Dalším rizikem, které s sebou přináší tato problematika, jsou podle Business Insideru prašné bouře. Ty s sebou nesou rizika přenosu toxických látek, bakterií, virů, pylů a plísní.

 

Problém přesahující čínské hranice

Písečné bouře bohužel nerespektují mezinárodní hranice, a tak není divu, že znamenají celosvětovou hrozbu. Už v roce 2005 Asijská rozvojová banka ve spoluprací s Organizací spojených národů a zeměmi v regionu vypracovaly kooperativní řešení.

Další schůze se podle Business Insideru uskutečnila v roce 2015 a zúčastnily se jí Jižní Korea, Japonsko a Čína. Ministři životního prostředí těchto zemí vytvořili speciální pracovní skupiny pro obnovení vegetace ve zdrojových oblastech Číny. V rámci této záležitosti se shází jednou za rok.

Jde o pozitivní krok kupředu. Čína nemůže předstírat, že jde pouze o její problém. Vysychání je totiž hrozbou pro ostatní země. Vířící prašné bouře přinutily i jiné mocnosti k přijetí zájmu řešení čínské dezertifikace. Poušť Gobi, která se klene nad Čínu a Mongolskem, je po Sahaře druhým největším zdrojem prachu. Vířivé půdní sedimenty se přesouvají přes Pacifik a mimo něj. Stopy čínské pouště byly nalezeny dokonce i na Novém Zélandu  nebo ve francouzských Alpách. „Žlutý prach“ také stojí  korejskou  a  japonskou  ekonomiku miliardy amerických dolarů ročně. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Čína se mění v poušť, hrozbu si začínají uvědomovat i okolní státy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fotogalerie: Historie americké vlajky

    Společnost ·

    Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.