Čína se domluvila se zeměmi ASEAN o rámcové dohodě pro jednání o Jihočínském moři

Ministři zahraničí ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Číny souhlasili v neděli s rámcovou dohodou, jež vytyčí principy pro jednání o pravidlech chování v Jihočínském moři. Některé z deseti členů ASEAN společně s Čínou ji podle informací agentury Reuters označily za pokrok. Další nicméně pochybují o její efektivnosti. Dohoda totiž postrádá požadavek na to, aby pravidla chování byla závazná a vynutitelná a aby byl definován mechanismus řešení sporů. Text dohody nebyl zveřejněn.

Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že dohoda vytvořila solidní základ pro jednání. Ta by mohla podle něj začít letos, pokud „bude situace v Jihočínském moři stabilní a nevyskytnou se větší vměšování třetích stran“.

Podle kritiků se Peking jen snaží získat čas a oddalovat jednání proto, aby mohl pokračovat ve výstavbě umělých ostrovů v Jihočínském moři. Toto moře je strategicky důležité, prochází jím zhruba třetina světového lodního obchodu, je zdrojem lukrativního rybolovu a pod jeho dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

Čína a další země regionu vedou dlouholeté spory o ostrovy v Jihočínském moři. Čína navíc v tomto moři už vybudovala sedm umělých ostrovů a na třech z nich zřídila letištní dráhy a zařízení, jež mohou sloužit i k vojenským účelům. Proti tomu protestují země v oblasti, které si na části Jihočínského moře činí nárok, ale i Spojené státy.

Deklaraci o pravidlech chování v Jihočínském moři přijaly státy ASEAN a Čína už v roce 2002. V tomto nezávazném dokumentu zúčastněné strany uvedly, že vytvoří závazný kodex chování. Na něm se ale stále nedohodly.

 

Zdroj: ČTK

Čína se domluvila se zeměmi ASEAN o rámcové dohodě pro jednání o Jihočínském moři Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Airbnb stále častěji nalézá oblibu u seniorů

    Byznys ·

    Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb si nachází stále častěji oblib u seniorů. Jde přitom jak o cestovatele, tak i o samotné hostitele. Počet rezervací českých uživatel…

  2. USA oficiálěí odstupují od klimatické dohody

    Společnost ·

    Americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo Organizaci spojených národů, že chce odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Oznámení však neznamená formální zaháje…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.