Čína se chce stát do roku 2025 mocností v umělé inteligenci

Čínská vláda ve čtvrtek představila národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 vyšplhat na 150 miliard jüanů (498 miliard korun). Do roku 2025 má již dosahovat až na 400 miliard jüanů (1,3 bilionu korun). Státní rada plnící funkci vlády, ve své zprávě také potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se hodlá stát světovým lídrem této oblasti.

V rámci své strategie chce Čína podpořit zahraniční spolupráci, posílit spojení mezi soukromými firmami, výzkumnými orgány a vojenskými institucemi. Podle zprávy chce vláda rovněž napravit současné problémy, mezi které patří nedostatek kvalitních počítačových čipů a vybavení, softwaru a odborných pracovníků.

Čína již začala masivně investovat do umělé inteligence a podpořila jak soukromé, tak státní projekty. Několik předních čínských firem zřídilo výzkumné základny v USA, včetně firem Baidu a Tencent Holding. Premiér Li Kche-čchiang také letos označil ve své výroční zprávě, která představila nejdůležitější priority jeho vlády, umělou inteligenci za strategickou technologii.

Plán přichází v době, kdy Spojené státy chtějí více kontrolovat investice, včetně investic do umělé inteligence, kvůli obavám, že země jako Čína mohou získat napojení na technologie strategického vojenského významu. Loni v říjnu také USA představily podobný plán rozvoje umělé inteligence.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína se chce stát do roku 2025 mocností v umělé inteligenci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do Číny vyrazil z Česka první nákladní vlak

    Byznys ·

    Z Prahy ve středu vyjel do Číny první přímý nákladní vlak. V budoucnu má pravidelně spojovat české hlavní město s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Vlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.