Na Ruzyni proběhl pietní akt za padlé vojáky

Na letišti v Praze Ruzyni přistál krátce po 16:00 armádní speciál, který dovezl do vlasti těla tří českých vojáků zabitých při teroristickém útoku v Afghánistánu. S Martinem Marcinem, Kamilem Benešem a Patrikem Štěpánkem se při smutečním aktu rozloučila rodina i nejvyšší ústavní činitelé.

Armádní speciál doprovodily od českých hranic gripeny. V době jeho příletu se rozezněly zvony v katolických kostelech a chrámech na památku padlých vojáků Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Muže zabil v neděli sebevražedný atentátník, když byli na hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám.

Ministr obrany Lubomír Metnar padlé vojáky v úterý na návrh náčelníka generálního štáb Aleše Opaty povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Miloš Zeman udělí třem českým vojákům in memoriam medaili Za hrdinství. Vyznamená je o státním svátku 28. října.

Armádní speciál vstoupil do českého vzdušného prostoru v 15:50, při cestě do Prahy ho od hranic doprovodily gripeny. Po přistání letadla vojáci vyzvedli rakve zakryté národními vlajkami a uložili je na katafalky. Při ceremoniálu vystoupil hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal. 

Rozloučit se s padlými vojáky přijeli mimo jiné ministr vnitra Jan Hamáček, Metnar, bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová nebo členové sněmovního branného výboru. 

Po ceremoniálu byly rakve s těly vojáků přeneseny k vozidlům a kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepravila ostatky do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé mohli vzdát vojákům poctu po cestě, která vedla přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

 

 

Zdroj: ČTK

Na Ruzyni proběhl pietní akt za padlé vojáky Foto: ČTK/Deml Ondřej

reklama

Další články

  1. Nejrychlejší síť LTE měl v červenci O2

    Byznys ·

    Průměrná rychlost mobilního internetu LTE u operátora O2 v červenci stoupla meziměsíčně o dvě procenta na 51 Mbit/s. O2 tak překonalo průměrnou rychlost LTE sítě T-Mob…

  2. Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží

    Byznys ·

    Pečivo a výrobky z pšenice letos budou dražší. Důvodem je cena pšenice, která důsledkem nepříznivých klimatických podmínek vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.