Na pražském Výstavišti si lze prohlédnout kosmické lodě NASA i družici Magion

Na pražském Výstavišti v Holešovicích začala expozice s názvem Gateway to space – Brána do vesmíru, která mapuje zásadní historické okamžiky v oblasti kosmonautiky a dobývání vesmíru. Na výstavě lze vidět originální exponáty a trenažéry zapůjčené od amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a  U.S. Space & Rocket Center.

Exponáty ze sbírek americké NASA z lunárních výprav programu Apollo, ale i soubor vystavovaných předmětů ze sovětské éry, jako je maketa vesmírné stanice Mir, první umělé družice Sputnik 1 nebo nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina si návštěvníci výstavy Gateway to space mohou prohlédnout do června tohoto roku. 

„Lidé uvidí první kabinu, která vynášela americké kosmonauty nebo také trenažérovou kabinku orbitálního modulu, v níž cvičili kosmonauti sovětsko-americké posádky letu Sojuz-Apollo ... bude tam i pojistka, kterou se jistily baterie první umělé družice Sputnik,“ pokračuje ve výčtu exponátů odborný garant výstavy Pavel Toufar. Spoustu věcí si zde lidé také budou moci vyzkoušet a osahat, dodává Toufar. Jedním z takových příkladů je například trenažér umožňující rotaci těla ve všech osách.

Na výstavě bude z menší části uvedeno i české zastoupení v oblasti výzkumu vesmíru, například první česká družice Magion.

Výstavu, která je zatím svým rozsahem největší svého druhu v České republice, pořádá agentura JVS Group, která v minulosti stála například za výstavou lidských těl Bodies Revealed nebo The Human Body

 

Rozhovor s Pavlem Toufarem, popularizátorem kosmonautiky a odborným garantem výstavy Brána do vesmíru si můžete poslechhnout v playeru výše

 

Zdroj: Zet

Na pražském Výstavišti si lze prohlédnout kosmické lodě NASA i družici Magion Foto: branadovesmiru.cz

reklama

Další články

  1. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.