Čína po nových datech zveřejnila detaily k reformě státních firem

Růst čínských investic a průmyslové výroby v srpnu zaostal za očekáváním. Nedělní data jsou další známkou toho, že druhá největší ekonomika světa ztrácí na síle. Čína včera zveřejnila podrobnější informace o chystané reformě státních podniků. Právě restrukturalizace podniků ve státním vlastnictví patří k nejakutnějším potřebám, které před čínskou vládou stojí, napsala agentura Reuters.

Průmyslová výroba sice v srpnu zrychlila meziroční růst z červencových 6,0 na 6,1 procenta, očekávání to ale nenaplnilo. Investice do nemovitostí a dalších dlouhodobých aktiv se za prvních osm měsíců roku zvýšily meziročně o 10,9 procenta, což je nejpomalejší tempo za 15 let a horší výsledek, než se čekalo, vyplývá z včerejších údajů čínského statistického úřadu.

Včerejší údaje spolu s dřívějšími neuspokojivými daty o inflaci a zahraničním obchodu zvyšují pravděpodobnost, že by růstové tempo čínské ekonomiky mohlo poprvé od světové krize sestoupit pod sedm procent. Obavy ze zpomalování čínské ekonomiky v uplynulých týdnech znervózňovaly globální trhy a posílily spekulace, že americká centrální banka (Fed) by příští týden mohla odložit dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb.

Čínská centrální banka ve snaze podpořit ekonomiku od listopadu už pětkrát snížila úrokové sazby a zavedla další opatření na podporu růstu. Podle ekonoma společnosti Commerzbank Čou Chaa je čínská ekonomika velmi slabá a Peking bude muset pokračovat v uvolňování měnové politiky.

Čínská vláda a ústřední výbor vládnoucí komunistické strany včera zveřejnily podrobnosti o plánované reformě státních podniků. Ta by podle oficiální agentury Nová Čína měla zahrnovat vedle sanace a fúzí těchto podniků také jejich částečnou privatizaci. S jejich akciemi se bude moci veřejně obchodovat na burze. Vláda přitom podporuje takzvané „smíšené vlastnictví“. Ve státních firmách by tak mohli mít podíl státní i soukromí investoři.

Časový rozvrh pro přechod na tuto formu vlastnictví nebude předem daný. Každý podnik se pro tuto změnu bude moci rozhodnout, až k tomu bude mít vhodné podmínky, uvedla Nová Čína. „Přesvědčivé výsledky“ by reforma měla přinést do roku 2020.

Čínská vláda spravuje centrálně 111 podniků. Místní vlády pak vlastní a řídí až 25 tisíc státních podniků.

 

Zdroj: ČTK

Čína po nových datech zveřejnila detaily k reformě státních firem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Írán objevil velké naleziště uranu

    Byznys ·

    Írán objevil překvapivě velké naleziště uranu a brzy spustí jeho těžbu v novém dole. Uvedl to ředitel íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jeho proh…

  2. Srdcem a duší je podle Putina Rusko s Donbasem

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku nelze řešit na ulici, protože jde o osud všech Rusů a obyvatel regionu.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.