Čína plánuje navýšit výdaje na obranu o více než 12 procent

Čínský premiér Li Kche-čchiang v ostře sledovaném projevu na úvod zasedání čínského parlamentu za letošní cíl označil hospodářský růst okolo 7,5 procenta. Předseda vlády také ohlásil další výrazné zvýšení výdajů na obranu, v letošním roce o více než dvanáct procent.

„Rozpočet na národní obranu činí 808,23 miliard jüanů (asi 2,6 bilionu korun), což představuje zvýšení o 12,2 procenta,“ praví se podle agentury AFP ve zprávě ministerstva financí o vládním rozpočtu, připravené pro zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců v Pekingu.

Loni vzrostly výdaje na ozbrojené síly o 10,7 procenta na 720 miliard jüanů (2,3 bilionu korun). Po Spojených státech tak má Čína druhý nejvyšší vojenský rozpočet na světě. Západní experti předpokládají, že skutečné výdaje na ozbrojené síly výrazně převyšují oficiálně oznamované údaje.

Čína, jejíž armáda s 2,3 miliony vojáků je nejpočetnější na světě, v současnosti vede spory se sousedními zeměmi o kontrolu nad ostrovy a námořními cestami v okolních mořích. V posledním období vzrostlo především napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli nárokům na řetězec neobydlených ostrůvků ve Východočínském moři.

Tisíce poslanců na březnových zasedáních formálně schvalují zákony a politiku, o nichž rozhodla vládnoucí komunistická strana. Výrazné zvýšení výdajů na obranu se očekávalo.

Letošní zasedání parlamentu se pečlivě sleduje jako první, které se koná od loňského nástupu Si Ťin-pchinga do úřadu prezidenta a Li Kche-čchianga do čela vlády. Neočekává se ovšem žádný radikální obrat.

Zasedání skončí 13. března a poté premiér uspořádá tradiční tiskovou konferenci, na níž zveřejní klíčové body, které chce vláda tlumočit svým obyvatelům i okolnímu světu.

Jako každý rok se objevují diskuse, zda je zasedání jen politickou přehlídkou, anebo zda strana připustí větší diskusi.

Zdroj: ČTK

Čína plánuje navýšit výdaje na obranu o více než 12 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.