Čína přijde podle Světové banky v příštích dekádách o desetinu pracovní síly

Čína přijde v příštích desítkách let o zhruba desetinu své pracovní síly. Předpověděla to Světová banka (SB). Nejlidnatější země světa ztratí mezi lety 2010 až 2040 přibližně 90 milionů pracovníků. Problém souvisí s rychlým stárnutím společnosti.

Čína, která má v současnosti zhruba 1,4 miliardy obyvatel, „zestárne dříve, než zbohatne,“ uvedl hlavní autor zprávy SB Philip O'Keefe.

Počet Číňanů v produktivním věku klesl v roce 2012 poprvé po desítkách let, a od té doby se dál snižuje, ukazují podle zpravodajského serveru CNN data čínského statistického úřadu.

Druhá největší ekonomika světa čelí nejpomalejšímu hospodářskému růstu od finanční krize. Změny v demografické struktuře mohou ovlivnit vládní rozpočet či produktivitu práce a odrazit se v nákladech na zdravotní péči a důchody.

Peking si problémy spojené se zmenšující se produktivní složkou obyvatelstva a stárnoucí společností uvědomuje. Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte; rodinám bude napříště povoleno mít děti dvě, uvedla vláda v říjnovém sdělení.

Podle expertů je ale tato změna zřejmě příliš malá a přišla příliš pozdě na to, aby v dohledné době mohla váznoucí ekonomice nějak pomoci. Desítky let totiž potrvá, než se děti, které se po zmírnění těchto pravidel narodí, stanou součástí práceschopného obyvatelstva, napsal CNN.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína přijde podle Světové banky v příštích dekádách o desetinu pracovní síly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.