Čína překonala Spojené státy v počtu lidí náležejících ke střední třídě

Čína překonala v počtu lidí náležejících ke střední třídě Spojené státy. Má tak vůbec nejpočetnější střední třídu na světě. Nyní ji tvoří 109 milionů lidí, zatímco v USA je to přibližně 92 milionů. Vyplývá to z průzkumu švýcarské banky Credit Suisse, jehož závěry zveřejnil server CNNMoney.

Do střední třídy Credit Suisse zahrnuje lidi s majetkem od 50 000 do 500 000 dolarů (1,2 milionu až 12 milionů Kč). Credit Suisse používá při měření spíše majetek než příjmy, aby se vyhnula vlivům dočasných změn způsobených například nezaměstnaností.

Číňané bohatnou rychlým tempem - od roku 2000 se ke střední třídě přidalo dvakrát více Číňanů než Američanů. Hodnota majetku průměrného dospělého Číňana od té doby vzrostla čtyřnásobně na 22 500 dolarů.

Čína má nyní na celosvětové populaci pětinový podíl, na celosvětovém bohatství se však podílí jen deseti procenty. Majetek čínských domácností by však podle Credit Suisse mohl i nadále růst rychleji než majetek domácností v rozvinutých zemích.

V Číně se také očekává prudký nárůst počtu dolarových milionářů, do roku 2020 jich má být 2,3 milionu, tedy o tři čtvrtiny více než nyní. Podle dřívější zprávy švýcarské banky UBS a konzultační společnosti PricewaterhouseCoopers v Číně přibyl v prvním čtvrtletí letošního roku téměř každý týden jeden nový dolarový miliardář.

 

Zdroj: ČTK

Čína překonala Spojené státy v počtu lidí náležejících ke střední třídě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

    Byznys ·

    Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Pro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.