Čína očipuje vozy svých obyvatel, přidává tak další nástroj hromadného dohledu

Čínská vláda nepřestává v úsilí o vytvoření policejního státu. Některé její tužby připomínají sci-fi příběhy. Podobné je to i v případě připravovaného systému identifikace vozidel, pomocí něhož má docházet ke sledování tamních obyvatel. Více o tom již informoval technologický portál Gizmodo.

Informaci o čínské novince jako první přinesl deník The Wall Street Journal. Systém má přijít do provozu již 1. července. Veškeré automobily v Číně pak budou nově vybaveny čipy o rádiové frekvence (RFID). Tu bude následně vláda používat ke sledování řidičů napříč celou zemí prezidenta Si Ťin-pchinga. S ohledem na starší vozový park nepůjde o povinné nařízení. Podle serveru Gizmodo se bude týkat pouze vozidel vyrobených počínaje rokem 2019.

Z Číny se tak stane ještě ve větší míře „velký bratr“, který již v současnosti má značný drobnohled nad svými obyvateli. Aktuální novinka jen potvrzuje skutečnost, že se vláda snaží záměrně sledovat veškeré aktivity Číňanů.

Čínská vláda již prosadila instalaci kamerového systému jak v rámci veřejného, tak i soukromého prostranství. Začátkem letošního roku k tomu dodala, že tento záměr plánuje spojit do jedné sítě, kterou označí jako „Sharp Eyes“. Půjde o technologii, pomocí níž bude možné rozpoznávat obličeje a umělá inteligence bude schopna k tomu „trackovat“ vybrané jednotlivce.

Čína již aktuálně podle serveru Gizmodo využívá podobnou technologii, která zejména stojí za vydíráním Číňanů kvůli drobným porušením předpisů. Místní vláda pak nainstalovala velké obrazovky na veřejných prostranstvích, kde se zobrazují obličeje lidí, kteří mají například nezaplacené dluhy.

Očipované automobily tak zapadnou do čínské monitorující mašinérie. Čína je navíc největším automobilovým trhem světa a prodává téměř 30 milionů vozidel ročně. Čipy mají být umístěny na čelní skla automobilů. Díky tomu získá komunistický režim mnohem větší kontrolu nad činnostmi tamních obyvatel.

Čínští státníci podle portálu Gizmodo tvrdí, že systém má zlepšit veřejnou bezpečnost a ruku v ruce s tím snížit dopravní zácpy. Wall Street Journal uvádí, že mnoho lidí k těmto tvrzením vyjadřuje určitou míru skepse.

„Je to další nástroj pro hromadný dohled,“ řekla výzkumná pracovnice Human Rights Watch v Číně Maya Wangová.

 

 

Zdroj: Gizmodo, The Wall Street Journal, YRN

Čína očipuje vozy svých obyvatel, přidává tak další nástroj hromadného dohledu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Uprchlíků ve světě stále přibývá

  Společnost ·

  Ve světě bylo loni kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi polovina běženců jsou děti…

 2. Počet občanských válek ve světě se zdvojnásobil

  Společnost ·

  Počet občanských válek ve světě se od začátku století více než zdvojnásobil. Ve své zprávě to dnes uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČR). Narostl rovněž počet…

 3. EU o další rok prodloužila sankce proti Rusku

  Byznys ·

  Evropská unie dnes o další rok prodloužila protiruské sankce, které jsou reakcí na obsazení a anexi Krymu v roce 2014. Podle prohlášení zveřejněného v Bruselu tím EU p…

 4. Google pokračuje v expanzi na asijské trhy

  Byznys ·

  Americký internetový gigant Google investuje 550 milionů dolarů (více než 12 miliard korun) do čínského internetového prodejce JD.com. Dohoda o investici je součástí s…

 5. Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009

  Společnost ·

  Kvůli nejistotám spojeným s odchodem Británie z Evropské unie, vyšším cenám ropy a obavám z obchodní války britská ekonomika zřejmě letos vykáže nejpomalejší růst od r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.