Čína nesouhlasí s kritikou v Trumpově bezpečnostní strategii

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý odsoudilo bezpečnostní strategii americké hlavy státu Donalda Trumpa kritikou k Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby „opustily mentalitu studené války“. Čínská média v reakci na pondělní zveřejnění nové americké bezpečnostní strategie uvedla, že Washington by se měl smířit s čínským vzestupem.

V dokumentu vytyčujícím základní pilíře ochrany bezpečnosti Američanů Trump zařadil Čínu po bok Ruska jako zemi nejen ohrožující americkou moc a zájmy ve světě, ale zároveň představující hrozbu pro USA kvůli svým vyspělým zbraním. Peking navíc podle něj využívá „ekonomických pobídek“, aby zapůsobil na cizí vlády s ohledem na čínské strategické zájmy.

„Apelujeme na Spojené státy, aby přestaly svévolně zkreslovat strategické záměry Číny a aby opustily své zastaralé koncepce, jako je mentalita studené války,“ řekla v úterý mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na tiskové konferenci. Pokud USA zvolí konfrontační přístup, bude to znamenat ztrátu pro obě strany, dodala.

„Čína chce dostat USA z tichomořského regionu, rozšířit moc svého státem řízeného ekonomického modelu a změnit oblast podle svých představ,“ uvádí americká strategie. Trumpův dokument dále konstatuje, že Peking ohrožuje americké zájmy například krádežemi duševního vlastnictví.

„Čína se nikdy nebude snažit o vlastní rozvoj na úkor jiných zemí, zároveň se ale nevzdá svých práv a zájmů,“ prohlásila v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Podle agentury AP v nové bezpečnostní strategii Trump zasáhl Čínu na řadě citlivých míst. Slíbil například, že Spojené státy „oživí své spojenectví s vládami zemí jihovýchodní Asie, včetně Filipín a Vietnamu, které vedou spory s Pekingem o území v oblasti Jihočínského moře. Trump také uvedl, že se USA budou snažit posílit vojenskou spolupráci s Indií, kterou Peking vnímá jako regionálního rivala, a „budou udržovat pevné svazky s Tchaj-wanem“ a podporovat jeho „legitimní potřeby obrany“. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, i když vzbouřenou, a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Trump podobně jako jeho předchůdci v úřadu již dříve prohlásil, že bude respektovat politiku jedné Číny. S Tchaj-wanem ale Spojené státy udržují čilé neoficiální styky a Washington nadále dodává ostrovu zbraně, aby mu pomohl udržet schopnost bránit se.

Mluvčí čínské diplomacie Chua v úterý vyzvala Washington, aby se držel svých diplomatických závazků ohledně Tchaj-wanu.

Státní agentura Nová Čína v reakci na Trumpův dokument napsala, že patrně pramení z „vítězství zastánců tvrdé linie“ v Trumpově vládním týmu a že zkomplikuje vztahy. Oficiální list čínských komunistů Global Times napsal, že americká strategie „odráží neochotu Washingtonu přijmout realitu čínského vzestupu“.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína nesouhlasí s kritikou v Trumpově bezpečnostní strategii Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Čerstvé zprávy z katalánské fronty

  Společnost ·

  Katalánsko čekají 21. prosince velmi očekávané předčasné volby. O co v těchto volbách půjde, jaké strany mohou uspět a jak se k předčasným volbám Katalánsko vlastně do…

 2. Co prožilo Rusko v roce 2017?

  Společnost ·

  Čekání na Putina - asi tak by se dal charakterizovat končící rok na ruské politické scéně. Přinejmenším do Mikuláše - právě 6. prosince ruský prezident Vladimir Putin …

 3. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 4. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.