Na místo pádu boeingu 777 dorazilo sedmdesát expertů, hledají zbývající ostatky obětí

Několik desítek expertů, včetně odborníků z Nizozemska a Austrálie, dnes dorazilo na místo pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Tým zahájil shromažďování zbývajících těl obětí.

Zahraniční tým odjel na místo v 15 autech a jednom autobusu a nejprve se pustil do budování své základny. Prioritou je sesbírat pozůstatky zemřelých, které v teplotách přesahujících 30 stupňů Celsia hnijí rozptýlené po okolních polích, napsala agentura AP. Pole s částmi lidských těl mají být nyní oficiálně označena jako „místo činu“ a rozdělena na menší úseky, které budou systematicky prohledány. K pátrání budou využiti i cvičení psi.

Zahraniční experti na místě pracují přesto, že v blízkosti trosek letadla pokračují boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci.

Skupina expertů v počtu asi 70 osob je největší, jaká se na místo vydala od zřícení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě. Letadlo bylo s největší pravděpodobností sestřeleno 17. července nad územím, jež mají pod kontrolou separatisté.

Menší skupina expertů z Nizozemska a Austrálie, jejichž občané tvoří převážnou většinu z 298 mrtvých, byla u trosek letadla již ve čtvrtek. Umožnilo jim to jednodenní příměří, které ukrajinská armáda vyhlásila v oblasti. V předchozích dnech se odborníci snažili na místo dostat, ale bránily jim v tom boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty.

Dnes ukrajinská armáda své operace v oblasti obnovila. Při zatím posledním významném střetu rebelové zabili nejméně deset ukrajinských výsadkářů, které přepadli poblíž města Šachtarsk. Ukrajinská armáda oznámila, že dalších 13 vojáků utrpělo zranění a 11 jich je pohřešováno. Kyjev rovněž obvinil rebely, že útok podnikli v časných ranních hodinách ještě před vypršením jednodenního příměří.

Zahraničním expertům na místo pádu letadla umožňuje přístup bezpečný koridor, jehož zřízení vyjednali ve čtvrtek v Minsku zástupci Ruska, Ukrajiny, povstalců a OBSE.

Australská federální policie ve svém dnešním prohlášení oznámila, že průzkumný tým, doprovázený pozorovateli OBSE, provedl ve čtvrtek v okolí letadla předběžné zhodnocení situace. Na místě se ale prý experti zdrželi jen hodinu.

Australský premiér Tony Abbott sdělil, že členové průzkumného týmu lokalizovali kolem trosek malajsijského boeingu další tělesné pozůstatky. Množství pozůstatků obětí odvezl z místa havárie už vlak s chladicími vozy 21. července. Australské úřady ale již dříve vyjádřily přesvědčení, že na místě stále zůstává až 80 těl.

Zbývající těla obětí z malajsijského letadla a osobní věci mrtvých by podle dnešní zprávy australských médií mohly být přepraveny z místa havárie během následujících několika dní. Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman podle australského serveru News.com.au na Twitteru napsal, že proruští separatisté dovolí vlaku s osobními věcmi obětí opustit oblast do dvou dnů.

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté.

Zdroj: ČTK

Na místo pádu boeingu 777 dorazilo sedmdesát expertů, hledají zbývající ostatky obětí Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

  2. Nový trend v oblasti technologií: Internet věcí

    Tech ·

    Chladnička, která si sama objedná doplnění zásob nebo květináč, který vám včas připomene zalít bylinky - to vše jsou příklady takzvaného “internetu věcí“. Ten je podle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.