Čína minulý týden zahájila výstavbu plynovodu Síla Sibiře

Čína zahájila minulý týden výstavbu části plynovodu Síla Sibiře, jímž má do Číny proudit ruský plyn z nových polí. S informací přišel v úterý ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Rusko začalo se stavbou na svém území již loni v září.  

Rusko a Čína loni uzavřely dohodu o dodávkách plynu za 400 miliard dolarů (deset bilionů korun). Součástí dohody je i výstavba plynovodu z nových polí, která bude ruskou stranu stát 55 miliard dolarů.

Gazprom rovněž uvedl, že také tzv. západní trasa, tedy plynovod, který má spojit pole, ze kterých se nyní již těží plyn, pokračuje podle plánu.

Gazprom v investičním plánu na letošní rok uvedl, že do projektu Síla Sibiře hodlá letos investovat 30 miliard rublů (14,1 miliardy Kč), když jeho celkové investiční výdaje mají dosáhnout 840 miliard rublů. Výstavbu plynovodu loni v září slavnostně zahájil ruský prezident Vladimir Putin. Původně měl být plynovod dokončen v roce 2019, letos v dubnu však Gazprom termín dokončení prodloužil na rok 2022.

Plynovod Síla Sibiře dlouhý 3968 kilometrů spojí plynová pole ve východní Sibiři s Čínou a má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě. Celkové investice obou zemí mají činit přes 70 miliard dolarů.

Gazprom podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny s tamní společností China National Petroleum Corporation (CNPC) před rokem. Rusko si od dohody slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele.

 

Zdroj: ČTK

Čína minulý týden zahájila výstavbu plynovodu Síla Sibiře Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.