Na migrační trase pravděpodobně vznikne biometrická databáze

Země ležící na takzvané balkánské migrační cestě mají v úmyslu zlepšit spolupráci. K tomu by jim měl pomoci i vznik speciální biometrické databáze k lepšímu evidování migrantů. Po schůzce policejních a bezpečnostních činitelů těchto zemí to podle balkánských médií ve čtvrtek v Sarajevu sdělil bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektić.

Účastníci jednání v bosenské metropoli se shodli, že je třeba zabránit situaci, která vznikla během migrační krize v roce 2015. K tomu by měl posloužit i záměr vytvořit biometrickou databázi, jež by byla kompatibilní se systémem Evropské unie.

"Musíme být schopni vědět, zda tito lidé už dříve v Evropě byli," zdůraznil Mektić.

Na sarajevskou konferenci přijeli představitelé sedmi balkánských zemí - Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Řecka, Slovinska a Srbska - a také šéf rakouské kriminální policie Franz Lang.

Mezi tématy diskuse byl i humanitární aspekt migračního problému. Bosna a Slovinsko informovaly o určitém vzestupu ilegálního pronikání migrantů na svá území v posledních měsících.

"Naší prioritou je vytvořit dostačující ubytovací kapacity," uvedla v této souvislosti bosenská ministryně pro lidská práva a uprchlíky Semiha Borovacová. "My jsme ukázali, že migranti dostatečnou pomoc dostat mohou," dodala.

Mektić ve středu uvedl, že bosenské úřady od začátku roku zaregistrovaly 5664 migrantů. Z nich 5065 vyjádřilo úmysl požádat v Bosně a Hercegovině o azyl, ale žádost jich skutečně podalo jen 437. Odhaduje se, že v současné době v zemi pobývá 2000 až 2500 běženců. Nejvíce se jich koncentruje na severozápadě Bosny, zejména ve městě Bihać, protože mají v úmyslu pokračovat ilegálně dál v cestě do západní Evropy přes Chorvatsko.

Šéf rakouské kriminální policie Franz Lang podle portálu deníku Oslobodjenje na konferenci řekl, že je nejvyšší čas mluvit o konkrétních opatřeních a způsobech, jak zabránit opakování situace z roku 2015. Je podle něj jasné, že každá země činí vlastní kroky, ale "mnohem vážnější je, aby všechny země tohoto regionu, regionu jihovýchodní Evropy postupovaly podle společné strategie a spolupracovaly na realizaci stanovených cílů".

Lang také řekl, že 18. a 19. června se ve Vídni sejdou policejní ředitelé. Na jejich schůzce se má hovořit o přijetí konkrétních opatření v boji proti "obchodování s migrací", což je podle Langa největší problém.

 

 

Zdroj: ČTK

Na migrační trase pravděpodobně vznikne biometrická databáze Foto: Anjo Kan / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.