Čína masivně investuje do kosmického programu. USA ani Rusko však nepředčí

Čína na sklonku minulého roku představila ambiciózní kosmický program. Podle něj se chce už v příštím roce stát první zemí, která přistane na odvrácené straně Měsíce. Do tří let pak chce odstartovat vlastní raketu k cestě na Mars. Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře jsou to výkony, které staví laťku vysoko, vesmírné mocnosti Rusko a Spojené státy tím ale nepředčí.

Minulý týden Čína nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odvrácené straně Měsíce přistát do roku 2018 a vyslat sondu na Mars do konce tohoto desetiletí. „Číně jde teď velice o to, aby měla co nejlepší prestiž a ukazovala, co všechno dokáže,“ reagoval na čínské cíle Kolář. Všechny její plánované výkony jsou na vysoké úrovni. Let na Mars je podle ředitele České kosmické kanceláře sám o sobě velice těžkou zkouškou. Pouze 50 procent ze všech sond, které letěly k Marsu, svou misi úspěšně splnily. Přistáním na odvrácené straně Měsíce by pak získali světové prvenství.

Související: Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

Čína podle Koláře zatím kosmonautice nepřinesla nic nového, technicky však dosáhly srovnatelné úrovně se všemi ostatními státy, které dokáží umístit družici na oběžnou dráhu a patří mezi tři jediné státy, které umí vlastními prostředky vypustit kosmonauta na oběžnou dráhu. Ředitele České kosmické kanceláře si ale nemyslí, že by svými masivními investicemi v tuto chvíli Čína předčila v kosmonautice Rusko a Spojené státy. Zřejmě si to nemyslí ani obě mocnosti. „Myslím, že Čína zatím v dobrém slova smyslu nevyprovokovala ani Spojené státy ani Rusko k tomu, aby se rozhodly do kosmonautiky investovat více než dnes,“ řekl Kolář.

Související: Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Kam dopadnou úlomky bude jasné až za rok

Číně je z politických důvodů odepřena spolupráce v oblasti kosmonautiky se Spojenými státy. Důvodem je zejména propojení kosmického programu s tamní armádou. „V podstatě všechny kosmické experimenty, zejména pilotované lety ale i vypouštění umělých družic je zcela v rukou armády a celý program nese ryze vojenský charakter. To spětí je velice silné,“ řekl Kolář. Spojené státy jsou přitom hlavním provozovatelem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Čína tak má svou vlastní experimentální laboratoř. Nad ní ale v říjnu ztratila kontrolu a během letošního roku by se měla zřítit do atmosféry. V rámci příprav na umístění vlastní stálé vesmírné stanice s kosmonauty na oběžnou dráhu kolem Země ale už do kosmu vyslala druhou experimentální laboratoř Tchien-kung 2. Plně fungující vesmírnou stanici, podobnou ISS, plánuje Čína zprovoznit kolem roku 2022. 

 

 

Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Čína masivně investuje do kosmického programu. USA ani Rusko však nepředčí Foto: wikimedia.commons.org

reklama

Další články

  1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

    Byznys ·

    Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

  2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

    Společnost ·

    První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.