Na Marsu dnes přistane modul mise ExoMars, bude pátrat po stopách života

Na Marsu dnes odpoledne středoevropského času přistane modul Schiaparelli, který k rudé planetě přiletěl s družicí Trace Gas Orbiter (TGO). Jde o společný projekt ExoMars Evropské kosmické agentury (ESA) a ruské agentury Roskosmos, zaměřený na hledání případných stop života na Marsu.

Hlavním cílem mise je podle ESA pátrat po výskytu metanu a dalších atmosférických plynů, které mohou být znamením přítomnosti aktivních biologických nebo geologických procesů. Dalším významným úkolem je otestovat důležité technologie v přípravě účasti ESA při budoucích misích na Marsu.

Družice TGO se společně s modulem vydala na cestu letos 14. března za pomoci ruské nosné rakety Proton a ke svému cíli dorazila po sedm měsíců trvajícím letu. V neděli se oba aparáty podle plánu od sebe úspěšně oddělily. Zatímco Schiaparelli zamířil k Marsu, aby pokračoval v bádání na povrchu, družice bude obíhat kolem planety a zkoumat ji z výšky kolem 400 kilometrů.

Program ExoMars se skládá ze dvou misí. První nyní plní družice TGO a modul Schiaparelli. Druhá část projektu má odstartovat v roce 2020 vysláním robotického vozítka a vědecké platformy na povrch Marsu. Vozítko bude vybaveno vrtným zařízením a sadou nástrojů pro geochemický a exobiologický výzkum (výzkum mimozemského života).

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Na Marsu dnes přistane modul mise ExoMars, bude pátrat po stopách života Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.