Čína loni nechala popravit 2400 lidí - o pětinu méně, než v roce 2012

Čína loni nechala popravit na 2400 lidí, což je zdaleka nejvíce ze všech zemí světa. Počet poprav ale díky snížení zločinů trestaných smrtí meziročně klesl o dvacet procent a výrazně klesá i dlouhodobě. Uvedla to organizace pro lidská práva Dui Hua Foundation, kterou dnes citovala agentura AFP.

Počet lidí, kteří byli podle zprávy nadace Dui Hua v Číně popraveni, více než třikrát převyšuje počet výkonů absolutního trestu ve zbytku světa. Letos organizace očekává stejný počet výkonů trestů smrti jako loni. 

Mimo Čínu skončilo podle organizace Amnesty International loni na popravišti 778 odsouzenců. 

Navzdory zmíněné bilanci se počty popravených v Číně v posledních letech výrazně snížily. Například v roce 2002 bylo v Číně registrováno na 12 tisíc poprav, napsala ve svém prohlášením organizace Dui Hua Foundation, která sídlí ve Spojených státech. V roce 1983 jich bylo dokonce 24 tisíc.

Snižování počtu poprav v Číně je mimo jiné důsledkem toho, že úřady zredukovaly množství trestných činů, za něž hrozí trest smrti. Ten je ale stále udělován i za některé nenásilné činy, jako je obchodování s drogami či korupce, poznamenala rozhlasová stanice Hlas Ameriky.

Podle agentury AFP nyní existují obavy, že by poprav mohlo v Číně opět přibýt. V poslední době totiž Peking vede rozsáhlou represivní kampaň v neklidné muslimské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Stovky lidí byly letos v Sin-ťiangu odsouzeny za terorismus.

V Číně jsou údaje o počtu popravených považovány za státní tajemství a nejsou zveřejňovány. Organizace na ochranu lidských práv se tak musejí spoléhat na zprávy z druhé ruky nebo na prohlášení představitelů, kteří nechtějí být jmenováni, připomíná Hlas Ameriky.

Nadace Dui Hua se ve své zprávě odvolává na informace publikované ve vlivném a relativně pokrokovém čínském listu Southern Weekly a také na prohlášení jednoho úředníka z řad justice, který má údajně přístup k údajům o každoročním počtu popravených.

Zdroj: ČTK

Čína loni nechala popravit 2400 lidí - o pětinu méně, než v roce 2012 Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.