Na Krymu odstartovala stavba čtyřproudové dálnice

Na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym začala stavba 237,5 kilometru dlouhé čtyřproudové dálnice Taurida. Napojí se na plánovaný most přes Kerčský průliv spojující poloostrov s pevninským Ruskem a povede dále od města Kerč do Simferopolu a Sevastopolu. První auta by se měla po dálnici projet v prosinci 2018, napsal server gazeta.ru.

Nejasná je zatím otázka nákladů stavby. Podle ruského ministra dopravy Maxima Sokolova bude nová dálnice stát přibližně 140 milionů rublů (asi 59 milionů korun). Ještě loni přitom šéf krymské okupační správy Sergej Aksjonov tvrdil, že stavba přijde Krym zhruba na 85 milionů rublů (asi 36 milionů Kč). Rusko přitom ze svého rozpočtu na Tauridu vyčlenilo 100 milionů rublů (asi 42 milionů Kč).

Taurida by měla být dokončena v prosinci 2020. Kapacita dálnice spojující východ a západ poloostrova se odhaduje na 43 000 automobilů denně. Ty se budou pohybovat maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014 po referendu, v němž se drtivá většina obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku. Moskva pak na poloostrově zahájila výstavbu mostu přes Kerčský průliv. První auta podle ministra dopravy mají přes 19 kilometrů dlouhý most projet na konci roku 2018.

 

 

Zdroj: ČTK

Na Krymu odstartovala stavba čtyřproudové dálnice Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

  2. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.