Na jednání o íránském jaderném programu zaútočili hackeři, uvedla ruská firma

Počítačoví hackeři si vybrali za svůj cíl hotely, ve kterých se uskutečnila mezinárodní jednání o íránském jaderném programu. Informoval o tom ruský výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab. Firma ve středu mimo jiné oznámila, že byla hackery napadena i ona. Zatím není jasné, kdo na hotely zaútočil. Kaspersky Lab podle listu The Wall Street Journal míní, že útok zorganizoval nějaký stát. Izrael, který nemá s Íránem dobré vztahy, ovšem odmítl, že by se na útoku podílel.

Společnost Kaspersky Lab po útoku na svá zařízení provedla prověrky milionů počítačů po celém světě, aby zjistila, na koho dalšího byl obdobný útok veden. Rešerše ukázaly, že virus byl nalezen ve třech hotelových komplexech, kde se konaly jaderné rozhovory. Firma neuvedla, o jaké hotely šlo. Jednání jsou ale vedena v bavorském Mnichově, ve švýcarských městech Lausanne, Ženeva a Montreux, a také ve Vídni.

Kasperky Lab označuje nalezený virus jako Duqu 2.0, neboť jde o vylepšenou verzi stejnojmenného škodlivého kódu. Jeho odhalení je podle ruského výrobce antivirových programů velice obtížné, protože se ukrývá v paměti počítače, vyznačuje se jen velmi malým datovým přenosem a na pevný disk nezapisuje žádná data.

Virus se skládá z více než stovky modulů, které umožňují útočníkům ovládnout napadené počítače. Jeden z modulů je například navržen k tomu, aby zmenšil kapacitu videozáznamů z bezpečnostních kamer, další jsou zaměřené na komunikaci od telefonů po bezdrátové sítě a jiná část viru by zase mohla aktivovat mikrofony ve výtazích, počítačích či poplachových systémech.

Světové mocnosti nyní s Teheránem pracují na konečné dohodě o íránském jaderném programu. Dokument, který by měl být dokončen nejpozději s koncem tohoto měsíce, má zaručit, že nukleární vývoj v Íránu bude čistě mírový a neposlouží k výrobě jaderné bomby.

 

Zdroj: ČTK

 

Na jednání o íránském jaderném programu zaútočili hackeři, uvedla ruská firma Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.