Čína investuje v Brazílii 53 miliard dolarů, hlavním bodem jsou železnice

Brazílie se dohodla s Čínou na vytvoření studie proveditelnosti železničního spojení brazilského pobřeží Atlantiku s přístavem v Peru na pobřeží Tichého oceánu a na 35 dalších investicích. Celková hodnota obchodů činí 53 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). Po setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem to oznámila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Čína hodlá pomoci Brazílii hlavně s modernizací infrastruktury a podpořit její zpomalující ekonomiku.  

Rousseffová zdůraznila důležitost projektu železnice, která má zkrátit čas a snížit náklady na přepravu komodit do Asie. Odhadovaná hodnota projektu je 30 miliard dolarů, zatím však není jasné, kdy by se se studií proveditelnosti projektu začne. Investoři upozorňují, že vzhledem k neblaze proslulé byrokracii v Brazílii u velkých infrastrukturních projektů bude dokončení trvat mnoho let, jestli se vůbec projekt uskuteční.

Investice podepsané v Brazílii zahrnují mimo jiné investice do infrastruktury, energetiky a těžařského sektoru. Čínské banky také podpoří projekty brazilské státní ropné firmy Petrobras za sedm miliard dolarů. To je úleva pro firmu, která se zmítá v korupčním skandálu a má zablokovaný přístup na úvěrové trhy. Čínská vláda také koupí 40 letadel od brazilské firmy Embraerem a postaví průmyslový park pro výrobu aut ve státě Sao Paulo. Čína rovněž zruší zákaz na dovoz hovězího z Brazílie zavedený v roce 2012 kvůli nemoci šílených krav.

Analytici však varují před přílišným optimismem z investic a upozorňují, že oznámení investice ještě vždy neznamená, že se investice uskuteční. Nicméně příliv investic z Číny přichází ve velmi vhodnou dobu pro Brazílii, jejíž ekonomika by letos měla klesnout o nejméně jedno procento, napsaly agentury AP a Reuters.

Brazílie je první zastávkou čínského premiéra na cestě po čtyřech zemích Latinské Ameriky. Li navštíví také Chile, Peru a Kolumbii. Cesta přichází v době, kdy Latinská Amerika začíná pociťovat problémy kvůli snížení poptávky Číny po jejích komoditách.

Čína je hlavním obchodním partnerem zemí Latinské Ameriky a Karibiku. V roce 2013 hodnota vývozu z regionu do Číny činila 112 miliardy dolarů.

 

Zdroj: ČTK

 

Čína investuje v Brazílii 53 miliard dolarů, hlavním bodem jsou železnice Foto: ČTK/ZUMA/Pang Xinglei

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.