Čína, Indie, KLDR a Pákistán dále posilují svůj jaderný arzenál

Celosvětově klesl v průběhu loňského roku počet jaderných hlavic. Čína, Indie, Severní Korea a Pákistán pravděpodobně svůj arzenál nukleárních zbraní i nadále rozšiřují. Podle agentury AP na to alespoň ve čtvrtek poukázal Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). 

Vývoj severokorejského jaderného programu navíc podle SIPRI „přispěl k mezinárodní politické nestabilitě s potenciálně závažnými řetězovými následky“.

Ústav uvedl, že Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea k 1. lednu letošního roku disponovaly celkem asi 14 935 jadernými hlavicemi. O rok dříve měly 15 395 nukleárních hlavic.

„Nejnovější kroky na poli jaderného odzbrojování jsou povzbudivé,“ prohlásil představitel SIPRI Shannon Kile. „V červenci 2017 schválilo na půdě OSN 122 států Smlouvu o zákazu jaderných zbraní. Jedná se o potenciálně významný milník na dlouhé cestě k jadernému odzbrojení,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína, Indie, KLDR a Pákistán dále posilují svůj jaderný arzenál Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Liftago se chystá expandovat do zahraničí

    Byznys ·

    Česká technologická firma Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, chystá expanzi do zahraničí. Bude tak moct učinit díky investici společnosti Incomming Ve…

  2. Alphabet má pravděpodobně zájem o firmu HTC

    Byznys ·

    Mateřská společnost firmy Google Alphabet má pravděpodobně zálusk o tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Důsledkem spekulací dojde k pozastavení obchodování s …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.