Na Floridě vrcholí přípravy na start rakety Falcon Heavy

V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě vrcholí přípravy na premiérový úterní start nejsilnějšího raketového nosiče současnosti, kterým je Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska. Ten dnes na instagramu zveřejnil nové snímky nákladu, kterým bude jeho elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Starman je očividným odkazem na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Musk již dříve oznámil, že během letu bude v tesle hrát Bowieho skladba Space Oddity. To uživatele twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce. Ze snímku Starmana je patrné, že postava je oděna do nového skafandru SpaceX.

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, což podle Muska není jisté, bude tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce. Musk původně napsal, že se elektromobil vydá k Marsu, později ale upřesnil, že se stroj jen přiblíží ke Slunci na podobnou vzdálenost jako rudá planeta.

Musk uvedl, že automobil bude vesmírem putovat miliardy let. V rozhovoru se svými příznivci ale souhlasil, že případní zájemci o vůz si ho mohou v budoucnu vyzvednout, pokud to dokážou.

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9. Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Přistání prvního stupně, který může být využit k dalším startům, se pro SpaceX stalo již prakticky rutinní záležitostí, nyní ale letové středisko bude koordinovat současné dosednutí hned tří takových stupňů. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí pak na plošině v Atlantickém oceánu.

 

Zdroj: ČTK

Na Floridě vrcholí přípravy na start rakety Falcon Heavy Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

    Byznys ·

    Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

  2. Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína

    Společnost ·

    Po sobotní kritické reakci Moskvy v neděli dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.